• BIST 82.166
  • Altın 147,844
  • Dolar 3,8195
  • Euro 4,0719
  • İstanbul : 4 °C
  • Berlin : 0 °C
  • Paris : -3 °C
  • Amsterdam : 0 °C
  • Zürih : -6 °C
  • Moskova : 0 °C
  • Lefkoşa : 15 °C

100 ile 200 Milyon Euroluk Rant

28.09.2012 02:11
Fikret Özdemir / www.fikretozdemir.com

Fikret Özdemir / www.fikretozdemir.com

 

Sevgili gurbetçi kardeşlerim birkaç defa ısrarla mavi kartlıların emekli olamayacağını  bu konuda insanların yanlış yönlendirildiğini belirttim.

Mavi kartlıları emekli ederiz emekli oluyorlar. "Az öde fazla maaş al"   gibi aldatıcı bilgilerle verildiğini bunların gerçek olmadığını  yazılı ve görsel basında çıkıp vaad te bulunarak elinde kazanılmış mahkeme kaydı olanın  bunu bize göstermesini ısrarla istedik. Maalesef bugüne dek bir tek örnek gösteremedikleri gibi  ahlak sınırlarını zorlayan tekliflerde bulunmaya başladılar.

Ev hanımlarını da Türkiye’de emekli ediyoruz diyerek bayan kardeşlerimin duygularını  suiistimal edenler sanki yeni bir şey keşfetmiş gibi sürekli  reklâm yapıyorlar.  Ev kadınları  zaten emekli oluyor devlet bu imkânı vermiş mahkemeye  ve 1 kuruş masrafa gerek  yok.

3201 sayılı Kanun sadece doğrudan Türk vatandaşlarının borçlanma yapabileceğini öngördüğünden mavi kart sahiplerine bu hak tanınmamıştır. Yasa acık ve nettir.

Diğer yandan Alman vatandaşlığına geçmeden önce Türk vatandaşı olarak kazanılmış sigorta süreleri mavi kartlı ikende mahkeme kararıyla borçlanılabilmektedir.  Bu mahkeme içinde 2  bin  veya  daha üzeri bir rakamlar gerekmemektedir. Fakat buradaki borçlanmada  gurbetçinin   emeklisi için yetmemektedir.

Emekli olmak için gerekli süreyi Türk vatandaşı iken dolduranlar, emekliliği hak ettikten sonra  bulunduğu ülkenin vatandaşı olabilirler.

Bizim bu konudaki acık ve net tavrımız  belli... Şer odakları  ve rant peşinde olanları rahatsız etti. Bizimle görüşmek istediler.  Kendileri ile yaptığım görüşmede aşağıdaki  teklifi aldım.

Fikret  bey  bu konunun üzerine çok gittiniz. Bakın bu alanda "100  ile 200  milyon (€)  arası  bir  pasta  var. Biz bu pastayı paylaşmaya çalışıyoruz.  İstersen beraber çalışalım  sende bu pastada hakkını al  sus  ve yazma artık" dediler.  Hatta  bunu kabul ettiğimde kazanabileceğim meblağı  bile hesapladılar.

İnsanların bana güvendiğini gittikleri birçok yerde  benim açıklamalarım karşılarına çıktığını belirttiler.   Bu güveni paraya çevirebileceğimi belirttiler.

Eğer resmiyette ortak olman sıkıntılı olursa  geri planda dur  dediler. 

Bu teklifi kabul etmezsem   aba altında sopa göstererek   benim  birileri ile anlaşıp bu konuda çıkar sağladığımı  ortaya yayarak karalama kampanyası başlatacaklarını ima ettiler.

Ben kendilerine belki Alman vatandaşı olan mavi kart sahibi kaç kişiyi emekli ettiklerini  sordum. Veya elinizde tekbir mahkeme kararı var mı dedim    maalesef yok dediler

Bende neden o halde   "Mavi Kartlılarda emekli oluyor" diyerek gurbetçi vatandaşımızı aldatıyorsunuz? dedim. Verdikleri cevap ilginç   o şekil demesek kimse  gelmez. Sade  Türk vatandaşı olarak geçirdiğiniz süre borçlanabiliyorsunuz desek.  Biz bu konu için birçok avukatla anlaştık  bu pastada   payımızı almak için dediler.

Konuya vakıf olmayan Avukatlara sesleniyorum  Lütfen bu işe alet olmayın. Doğrusu ne ise onu belirtin. Reklâm  alan  medya  ise  insaflı olsun aldatıcı ve yanlış yönlendirici haber yapmasın.

Bana bu teklifi yaparak düşünmemi isteyenlere  cevabım  hiç bir zaman bu pasta paylaşımında  olmuyacağım ve insanların alın terini  aldatarak  alınmasına asla alet olmayacağım.

Bu ahlaksız teklife  alet olmaktan  Allah'a sığınırım.

Kabul etmediğim zaman dedikodu çıkaracağını  belirterek aba altında sopa gösterenlere de Hodri meydan elinizden geleni ardınıza koymayın...

Biz  bizi yaratan Rabbimizin rızasını bekleriz. Rantçıların değil. İnsanların bizim için ne düşündüğü değil Rabbimizin ne düşündüğü önemlidir.

Her nefis  ölümü tadacak  ve herkeste  yaptığının hesabını verecektir. Sizlere tavsiyem nefsinizin kölesi olarak dünya ve ahirette hesabını veremeyeceğiniz işlerle uğraşmayınız.

Ben Allahın izni ile  buna boyun eğmeyip  yine konu ile ilgili açıklamalarıma  devam edeceğim.

 

Unutmayın  Şeref, onur  ve izzetini koruyan dürüst bir insanın torunu bile dedesinin  ismi ve itibarı ile doyar. Yalancının ise evladı bile aç kalır

Selam ve Duâ ile...

 Fikret Özdemir

Yorumlar
Haşim Kartal
28 Eylül 2012 Cuma 13:33
Nekadar gerçekçi
Avrupada özellikle almanyada bizleri günlük arayan hatta medyada haberlere ve tvlere çıkan şirket temsilcileri varki gelin sizi direk emekli edelim diyenleri bile aralarından çıkıyor. bu Avrupadaki bazı türk medyasıda çanak tutuyor çok yanlış karar. umarım bu hatadan biranönce dönerler fikret özdemir yazınızı içerik yönünde beğendim. kısacası bir iş yaparken ALLAH'ın payını bırakmak gerekir sevgilerimle bir mukabele..
Süreyya
28 Eylül 2012 Cuma 05:42
Sözde şirketler
Fikret bey bizi geçen gün bir sigorta şirkesi eşimin tc vatandaşı olduğundan dolayı mavi kart ile ilgili borçlanabilirizsiniz dedi ama eşim hala türkiyede emekliliğini bitirmedi bizde 3 bin avro istedi ama yanaşmadık bir tv kanalında çıkıyor ve emekliliğin mümkün olduğunu söylüyordu acaba alman hükümeti bu durumların olmaması için birşeyler yapabilir mi?
Ensar
28 Eylül 2012 Cuma 03:53
Merak etme
Merak etme fikret kardeşim. bugüne kadar senin nasıl birisi olduğunu biliyoruz. sen elindekini paylaşan bir kardeşimiz gönül dostumuz oldun avrupada almanyada bir sesimiz oldun. rabbim seni gazanfer eylesin
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Avrupa Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim