• BIST 83.067
  • Altın 147,029
  • Dolar 3,7912
  • Euro 4,0490
  • İstanbul : 4 °C
  • Berlin : 1 °C
  • Paris : -1 °C
  • Amsterdam : 0 °C
  • Zürih : -6 °C
  • Moskova : -5 °C
  • Lefkoşa : 12 °C

19. Nevzat LALELİ ile röportaj (2)

06.02.2011 14:55
Nevzat Laleli

Nevzat Laleli

Benim böyle bir çalışma yaptığımı duyan bazı yakınlarım ve dostlarım; “Sana yakışmaz. Sen kendini yıpratıyorsun. Sana çöp çatan derler. Bize de ikinci karı bulur musun...” gibi kelimelerle benim önümü kesmeye çalıştılar. Ben ise “yaptığım işin doğru ve yasal olduğunu biliyor ve hayırlı bir hizmeti yaptığıma inanıyorum. Kulaklarımı bu türlü menfi sözlere kapatarak çalışmalarıma devam ettim. “Allah’ın emri, peygamberin kavli ile…” diye başlayan bir işten daha doğru ve daha ciddi bir iş olamazdı.

         ●:  Çalışmalarınız meğer ne zorluklar içerisinden geçmiş.

LALELİ: Zorluklar bizler içindir. Bu zorluklar karşısında pes etmeyerek onu yenmeye çalışmak da bizim görevimizdir. Neticede başarının ancak böyle elde edileceğine inanıyorum.

         ●: Büronuza nasıl müracaat edilir? Siz bir adaya nasıl eş bulursunuz?  Evlenme de mutluluğu yakalamak için hangi kıstasları kullanıyorsunuz?

LALELİ: 1999 yılında yaşanan büyük Marmara depreminde büyük sıkıntılar içine düşen depremzedelerin kurtulabilmeleri maksadıyla sadece bir teklif olan bu evlendirme işimiz, Show TV nin komplosuyla gün yüzüne çıkmış ve “artık yapılması şart olan bir iş” haline gelmişti. Bunu 2000 yılının başı olarak kabul ederseniz bu güne kadar 154 kardeşimiz, ilgilerimizle evlendirilerek yuvaları kurulmuşlardır.

Büromuza müracaat edenler için bizim matbu bir bilgi formumuz var. Damat ve Gelin adaylarımız bu formu kendi el yazıları ile doldurur, 4 vesikalık fotoğrafla birlikte tekrar bize gönderirler. Adres ve telefonlar bizde saklı tutulan gelin ve damat adayımızın formları karşılıklı olarak birbirlerine gönderilir ve fikirleri sorulur. Her iki tarafın da birbirini uygun bulmaları halinde kendilerine adres ve telefon verilerek görüşmeleri sağlanır.

         : Evlendirme çalışmalarınızda birbirine taştırdığınız adaylar arasında flört yapanlar var mıdır? Flört ve görücü usulü evlendirmelerden hangisini uyguluyorsunuz?

LALELİ: Evlendirme çalışmalarımız flörte kapalıdır. Yani bize müracaat edenleri ilk etapta büromuzda tanıştırmıyoruz.  Çünkü flört sistemi ile evlenmeye karar vermek, gençlerin hislerine kapılarak karar vermeleridir ve yanlış bir metottur. Boşanmalar en çok bu sistemle evlenen eşler arasında olmaktadır. DIE Devlet İstatistik İşleri Genel Müdürlüğünün yıllık istatistiklerinde tüm boşanmaların % 80 kadarının Flört usulü evlenmelerden kaynaklandığını bildirmesi ne kadar acıklıdır.

Müracaatlar ülkemizin her yerinden yapılabileceği gibi ülkemiz dışından Avrupa’dan ve Almanya’dan da yapılabilmektedir. Büromuzun bulunduğu Ankara‘dan veya ülkemizin değişik yerlerinden müracaat eden adaylarımızı birbirlerine internet ve posta yolu karşılıklı olarak gönderdiğimiz bilgi formları ile tanıştırmaktayız.

 Böylece de evlenecek iki gencin birbirlerine karşı hisleri uyanmadan önce onları evlilik gibi önemli bir kararı, akıllarıyla vermelerini istemekteyiz. Hisler, birbirleriyle tanıştıktan sonra elbette ki uyanacaktır. Biz bu sisteme, “Aklı, hissin önüne alan sistem” diyoruz. Bu da, evlilik gibi önemli bir kararı verirken, kararın sağlıklı, yuvanın uzun ömürlü olmasını ve kurulan yuvada mutluluğun yakalanmasını sağlamaktadır.

Yuvada mutluluk esastır. Mutluluğu temini ise eşlerin birbirleriyle anlaşabilmelerine bağlıdır. Eşlerin birbirleriyle anlaşabilmelerinin en önemli ölçüsü “dünya görüşü paralelliğidir” Bu sebeple bize müracaat eden adaylarımızı önce üçe ayırmaktayız. Bunlar; dindarlar, liberaller-demokrat ve sosyal demokratlardır. Her adayımıza kendi fikrini paylaşan bir eş bulmaya çalışmaktayız. Taraflardan birisi karşı adayı uygun bulmamışsa bu çalışma en az altı ay devam etmektedir.        

         ●: Yani müracaat eden bir adayı evlendirmeden bırakmıyorsunuz. Öyle mi?

LALELİ: Bizim amacımız öyledir. Ancak, evlenip evlenmemeye karar vermek tamamen adaylarımızın ve onların ailelerinin bilecekleri bir husustur. Bazen ilk müracaatta uygunluk gösteren adaylarımız olmakta ve bunlar düğünlerini yapmaktadırlar. 

İşin en önemli tarafı, büromuza müracaat eden adaylarımız evlenmek maksadıyla müracaat ettiklerinden evlendirme yolunun yarısı geçilmiş olmaktadır. Kalan yarısı da adayların birbirlerini uygun bulmasıdır. “Damadımı arıyorum” başlıklı yazım böyle bir gelin adayımız ile uygun damat arayan bir babayı anlatmaktadır

●: Büro kanalıyla evlendirmenin halkımızca benimsenmemiş olduğunu söylediniz. Bunun sebebi sizce ne olabilir?

LALELİ: Evlilik çalışmaları, kız çocuğu olan aileler için mümkün mertebe gizli tutulması gereken bir husustur. Eğer düğünden evvel evlenmenin yapılamayacağı görülür de kız tarafı ayrılırsa, evlatlarının “sözlüden veya nişanlıdan ayrılmış olduğunun duyulmasını istemezler.” Çünkü kızlarına gelebilecek bir başka talibin bu konulardan dolayı gelmemesi durumu vardır, diye düşünülür.

Bu isteklerinde de haklıdırlar. Büromuz ise sır saklama konusunda gerekirse aileler ve yakınlarından bile gizli tutmaktadır. Büromuza müracaat eden adaydan başkasına bilgi verilmemekte, adayların form üzerinden birbirlerini inceleyip bir tarafın uygun görmemesi halinde bile karşı adayın adres ve telefonu gitmediğinden olayın sır yönü devam etmektedir.

Bir başka husus örf ve adetlere bağlılığın evlenme konularında daha çok ortaya çıkmasıdır. Halkımız genellikle evlendirme bürolarını gayri ciddi ve dürüst olmayan yerler olarak bilmektedirler. Kesinle yanlış bir hükümdür. Başka evlendirme büroları bizi ilgilendirmez ama bizim büromuza başvuran kızlarımızı, kendi öz kızlarımdan farklı görmüyoruz. Ve yapılan çalışmanın adı aslında uygun eş bulma işidir.         

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Avrupa Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim