• BIST 83.067
  • Altın 146,530
  • Dolar 3,7912
  • Euro 4,0490
  • İstanbul : 5 °C
  • Berlin : 3 °C
  • Paris : 4 °C
  • Amsterdam : 3 °C
  • Zürih : -5 °C
  • Moskova : -2 °C
  • Lefkoşa : 12 °C

Aile ve Çocuk Sorunlarını Ancak Kadınlar Anlar

06.09.2013 17:21
Fikret Özdemir / www.fikretozdemir.com

Fikret Özdemir / www.fikretozdemir.com

Türkiye'de her belediye seçimlerinde, adaylara 'Belediye Başkan Yardımcısı'nın bir kadın olarak belirleneceğinin sözü alınmalı. Hatta daha ileri gidyorum; mutlaka bu söz alınmalı ve seçimlere de o söz ışığında gidilmedir. Türkiye'de maşaallah her şey var. Belediyelerden birçoğu yıllardır her ne hikmetse, kerameti kendinden menkul bir sürü danışmanla çalışmakta ve onlara belediye bütçelerinden milletin parası ödenmekte.

Bu danışmanlardan bir çoğu bu makamı sadece etiket için kullanmakta. Belediyeciliğin B sini bile bilmemekte. Başkan danışmanı havası ile kişisel egosunu tatmin etmekte. Bulunduğu beldede toplumu tanımamakta. Neden bu danışmanlardan birkaçı Bayan değil? Eğer kasıt ve amaç daha kaliteli bir toplum ve aile ise o zaman bu konuma uygun liyakati tam bayanların işin içinde olması gerekmez mi?

Neden illa; 'Kadın Belediye Başkan Yardımcısı' diye soracak olursanız, annelik duygusunun olması kadında doğal olarak merhamet hislerini zirveye taşır. Belediyeye gelen bayanlarımızın ve kızlarımızın kendinden birine dertlerini rahat anlatması için Kültüryapımız gereği Aile ortamına daha rahat girebilmesinden Annelik şefkatinin sıcaklığı çocuklarımızın ilk hocası ve eğiticisi olması gibi sebeplerden dolayı da, hizmet kalitesine müthiş bir dinamizim gelecektir

İyi yetişmiş Kadınlarımızın, belediyelerde bu tip görevlere getirilmesi, çok büyük bir ekisikliği de gidereceği muhakkaktır. Aile sorunları konusunda, en ufak bilgisi olmayan, tiplerin istihdam edileceğine, işte sosyal yönü güçlü ve aile sorunlarına yabancı olmayan kadınlarımızın bu tip görevlerde gayet başarılı olacağına inanıyorum

Belediye Başkanlığı seçimlerinde, tüm adaylardan, bünyelerindeki başkan yardımcılığı görevine bir kadının getiilmesi sözünün alınması oldukça öneme haiz bir konudur. Yıllardır kanayan bir yaradır yurdum 'Aile' sorunları. O kadar çok iyi yetişmiş kadınlarımızın bu alanda tecrüblerinden pekala faydalanma yoluna gidilebilir ve bu konuda gayet etkin bir hizmet ayağı oluşturulabilinir.

Bu olay gerçekten, küçümsenecek bir mevzu değildir. Yarının büyükleri olan çocuklarımızın daha sağlıklı bir biçimde büyümesi için, belediyelerin anne ve babalar ile birlikte ortak bir proje kapsamında hareket etmesi ülke yararınadır. Annelerimizi eğitecek bir sürü pedagog ve eğitimi bitirmiş Aile Danışmanları'ndan da faydalanma yoluna gidilmelidir.

Bu görevleri de en layıkı ile yerine getirecek yine bir kadındır. Yapı itibari ile aile kavramını bir kadın daha iyi bilir ve etüd edebilir. O bakımdan, biz erkeklerin anlamadığı bu sahada, kadınlarımızın tecrübesi ve dinamiznimden öğrenecek çok şeyimiz var.

Türkiye'de milyonlarca aile, bir çok konularda, halen bilinçsiz ve ne yapması gerektiğini tam manasıyla bilmemektedir. Bu ailelere profesyonel danışmanlık hizmetini sosyal devlet anlayışı gereği belediyelerin üstlenmesi gerekmektedir. Zira; profesyonle danışmanlık hizmetleri son derece pahalı bir hizmettir. Ama; faydalı bir hizmet olduğu da kuşku götürmez bir gerçektir.

İşte bu nedenle Belediye başkanlığına aday olanların, bu hizmetlerin layıkı ile verilmesi için, muhakkak bir 'Bayan Yardımcı'yı belirleyip, ataması bir çok eksikliğinde giderilmesine büyük bir fayda sağlayacaktır. Aile kavramına önem vermek durumundayız. Şayet aile müssesesine gereken ihtimamı göstermezsek, geleceğimiz pek da parlak neticeler vermez...

Artık, neyin önemli olduğunu da bir anlamda idrak etmek durumundayız. Çocuklarımızın sağlam temellerde büyümesi, sağlam ve sağlıklı anneler yoluyla olur. Bunları da eğitecek olan yine bizim eğitim görmüş kadınlarımız olacaktır. Bu konuda, seçmenlerin belediye başkan adaylarına baskı yapmaları ve onları bu hizmetin yapılmasını sağlamaları için söz almaları gerekmektedir.

Sevgili başkanlarım, bulunduğunuz makamda emanetçisiniz. Bu millet emaneti size verdi. Dünyada olmasa da ahirette hesabını vermeden mahşer alanında adım attırmıyacak size. Bundan dolayı size dalkavukluk yapan, yalaka, herşeyinizi alkışlayan veya yakınınız olanlarla değil de; dünya ve ahirette sizlerin ve bulunduğunuz bölgenin saadeti ile uğraşıp hizmet aşkı ile yananlara bakın. Elinde bir çanta; 'vay Efendim' kendine başkanım desinler diye kıvıra kıvıra fiziğini bozanlarla değil...

Yoksa yine her şey; aynı tas aynı hamam olacaktır.

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Avrupa Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim