• BIST 82.363
  • Altın 147,033
  • Dolar 3,7764
  • Euro 4,0385
  • İstanbul : 9 °C
  • Berlin : -7 °C
  • Paris : -3 °C
  • Amsterdam : -5 °C
  • Zürih : -4 °C
  • Moskova : -5 °C
  • Lefkoşa : 9 °C

Akıllara Giydirilen Deli Gömleği..

08.12.2013 17:30
Fikret Özdemir / www.fikretozdemir.com

Fikret Özdemir / www.fikretozdemir.com

Bugün; çok acı bir gerçeğin altını çizmek ve bu gerçeklerle yüzleşmek adına bu yazıyı yazıyorum. Kimse gücenmesin ve darılmasın ama; Türkiye’mizde yaşayan insanlarımızın, oluşan olaylardaki verdikleri tepkiler son derece cılız ve fikirsel altyapıdan yoksundur...
 
Taraf tutar gibi parti tutmakta ve yalan veya yanlış olduklarına bakmadan veya iredelemeden ideolojilerin esiri olmaktayız. Ve bu esirlik bizi o derece kendi benliğimiz ve kişiliğimizden uzaklaştırmaktadır ki; en ufak bir niza halinde, en yakın dostlarımızı dahi defterden kolaylıkla silebilmekteyiz.
 
Maalesef bunun adına da ‘İdeolojik Sadakat’ denmekte. 1970’lerde Türkiye’mizde bu oyun sıkça sahneye konmuş, kardeşin kardeşi katlettiği kanlı  bir senaryonun adeta gönüllü birer figüranı olmuştuk.  Geldik 2013’lere ama ne hazindir ki; sahnelenmek istenen oyunlar, o kanlı yıllardaki sahnelenen oyunların birebir aynısı.
 
Ama bütün bu gerçeklere rağmen; yine bu yapay idelojilerin bize dayattığı, nefret ve kini bünyemizde taşımaktan geri durmuyoruz. Ünlü bir düşünür ideolojileri, insanların akıllarına giydirilmiş ‘Deli Gömleğine’ benzetir. Türkiye’de yıllarca, ‘Sağ-Sol’ diyerek, insanlar gerçek manada birbirlerini boğazlamışlar, bunun neticesinde oluşan ‘Kin’ ve nefret havası, tüm ülkeyi hem olumsuz etkilemiş, hem de kalkınmasını büyük bir ölçüde sekteye uğratmıştır.
 
Kendi içinde büyük  kaos yaşayan bir ülkenin kalkınması ve ileriye gitmesi mümkün müdür? Tabii ki, değildir... Kardeşin kardeşe düşman olduğu ve her gün onlarca kişinin bir hiç uğruna öldürüldüğü bir düşmanlık ikliminde, insanların tek bir hedefi vardır; bu hedef ise, sadece hayatta kalmayı başarmaktır.
 
İşte bu yapay ideolojiler ile zihinlere zerkedilen düşmanlık tohumları neticesinde; insanlarımız birbirlerine ölesiye düşmanlık beslemiş ve bu uğurda nice civanlar toprağı boylarken, ülkenin de enerjisi ve yılları boşa geçmiştir. Bu çarpık ideolojilerin ülkemize açtığı yaralar o kadar derin ki; 10 Atom bombası atsan, bu kadar tahripkar olamazdı şüphesiz.
 
İşte; burada siz aziz kardeşlerimize düşen çok hakikatli bir gerçek var. O da; önünüze çıkan ve ‘Vatan Milllet’ sevgisi kılıfı ve kisvesi altında size sunulan yapay ve insanlıktan nasibini almamış ideolojileri sahiplenmeden önce, bu ideolojinin öncesi ve sonrasını çok iyi tetkik etmeniz elzemdir.
 
Zira; insanlarımızın önüne sunulan ve tek kurtarıcı diye lanse edilen ideolojilerin fikirsel yapısına baktığınızda, büyük ölçüde ayrıştırmak ve kamplaştırmaktan başka bir işlevi bulunmamaktadır. Bir de afilli bir kaç slogan ile pazara sunulan ve insanların kurtuluşunu sağlayacak tek reçete diye de yaldızlanan bu ideolojilerin bizim ülkemizdeki kanlı geçmişini ve açtığı derin yaraları unutmamakta fayda var.
 
Nefret ve kinden başka bir sunumu olmayan bu arızalı ideolojilerin etkisinden kurtulmanın tek yolu; çok okumak ve okuduğunu da anlamak için ‘Fikri donanımızı’ beslemek durumundayız. Bilgi sahibi olunmadan ‘fikir’ sahibi olunmuyor..
 
Hem bilgiyi hem de fikri çok iyi özümsememiz gerekmektedir. Bugün inanıyorum ki; ülkemizin kendi bölgesinde ‘Süper Güçlü’ bir devlet olmasnı isteyen çok iyi niyetli bir gençliğimiz mevcut.
 
Ama; burada şunu unutmamamız gerekmektedir... İstemek ayrı bir olaydır, onu gerçekleştirmek ise daha ayrı bir olaydır. Bu zamana kadar, hiç bir kalkınma hamlesi sloganlar ve marşlarla yapılmamıştır. Çalışmak ve üretmek için daha başka donanımlara ihtiyaç vardır... 
 
Tabii ki; marş veya slogan olmasın demiyoruz... Ama öyle uluorta, her fırsatta da bu tür olayların olması; gerçekte yapılması gereken bir çok işi de engellemekte ve hakikate giden yolda büyük bir takoz rolü oynamakta...
 
O bakımdan; her zaman realiteye hürmet adına, üretmek ve faydalı hizmetlerin altına imzaların atılmasıdır gerçek vatanseverlik... Diğeri ise; sadece bağırmak ve ortalığı velveleye vermektir. Bizim amacımız hizmet ise şayet; bunu gerçekleştirmenin yolları bellidir...
 
Ve bunu bu zamana kadar gerçekleştiren şimdiki gerçek vatanseverlere gönül dolusu selam olsun... Ne demiştik; ideoloji akıllara giydirlen bir deli gömleğidir... Daha hür ve rahat hareket etmenin tek şartı, işte bu çarpık ve yapay ideolojik gömleklerin yırtılıp atılmasıdır...
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Avrupa Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim