• BIST 83.067
  • Altın 146,538
  • Dolar 3,7912
  • Euro 4,0490
  • İstanbul : 4 °C
  • Berlin : -3 °C
  • Paris : -1 °C
  • Amsterdam : -5 °C
  • Zürih : -6 °C
  • Moskova : -2 °C
  • Lefkoşa : 3 °C

Allah'ın Adı İle Canilik Yapılmaz!

19.09.2013 11:15
Fikret Özdemir / www.fikretozdemir.com

Fikret Özdemir / www.fikretozdemir.com

Vahşetin dini, imanı veya başka bir tanımlaması olur mu? Hayır olmaz. Vahşet adı üstünde vahşettir. İnsani mülahazalarla izah edilmeyecek bir olgudur vahşet. Bugün, İslam dünyasında çok rahatsız edici hadiseler cereyan etmekte ve kalbimizin en derin yerinden yaralamaktadır.

Kendilerini İslami etiketi veya kimliği yapıştırıp da, olur olmaz cinayet işleyenlerin, suçsuz insanları, sırf başka görüşten diye kurşuna dizmeleri, kabul edilemez bir durumdur.

Gerçi bir çok hadisede, olayın tamamen uydurma ve fotomontaj teknikleri ile yanıltıcı boyutları tesbit edilmiş olmasına rağmen, maalesef bazı müessif olayların varlığı da bir vakıa. Bugün Batı dünyası, müslüman ülkelerdeki tüm olayları bir bin katarak ve müthiş bir abartma politikası ile kendi kamuoyuna yansıttığı zaten bilinen bir gerçektir. Lakin; İslam'ın imajına en fazla darbe, yine kendilerini müslüman olarak tanıtan çete özentilerinden gelmiştir.

Bugün savaş esnasında esir düşen bir kişiye reva görülen ceza tüyler ürperticidir. Getirilen tekbirler eşliğinde kafa kesmek mi ararsınız, öldürülen cesedin orasını burasını kesip teşhir eden sapıkları mı ararsınız, her türlü rezaletin yapıldığı bir de buna cihad dendiği bir durum ortada.

Kusura bakmayın ama; bu mide bulandırıcı olayın ne İslami ne de bir insani yönü bulunmaktadır. Bu haysiyet yoksunu ve insanlıktan nasibini almamış rezil davranış kalıplarını hiç bir şekilde savunmak, ne adına olursa olsun, mümkün değildir.

Savaşın dahi bir namusu ve şerefi vardır. Tamam anlaşılır bir tepkidir; kin duymak, intikam hisleri ile dopdolu olmak. Ama, bu kin duygusu, insanlara vahşet uygulama hakkını vermez hiç kimseye. Aksini iddia eden, sadece zalimdir, despottur, tirandır.

'İncinsen de incitme' vecizesini artık bir kenara bıraktık. O söz ve uygulama bir köşede küflendi artık. Ama el insaf yahu; Allah'ın adına ceza kesmek, kafa kırmak, işkence ile adam öldürmek, ne zamandan beri caiz hale geldi? Şimdi bana 'Ya onlar da öldürüyorlar' diyenlere, ne onları ne de bunları savunuyorum. Şiddet ve insanlık dışı davranış kimden gelirse gelsin. Sadece lanetliyorum.

Yüce Peygamberimiz, savaşta esir olan düşman askerlerine hep müşfik ve merhametli davranışlarda bulunmuştur. Onlardan hiç birine, en ufak incitici davranışlarda bulunmamıştır. Hatta onları onore edici davranışlarda dahi bulunmuştur.

İşte biz de bu peygamberin ümmeti olduğumuzu iddia ediyoruz. Ne hikmetse bu iddiayı, tekbirler eşliğinde kafa kıran zır cahiller de dile getiriyor. Açık ve seçik; İslamiyet , kesinlikle şiddeti yasaklar. Çocuklara ve kadınlara el kalkması zaten tabu bir durumdur.

Ne hazindir ki; İslam coğrafya, kan ve gözyaşı içersinde, yıllardır bühtan bir vaziyettedir. Perişan ve mahvolmuş bir duygular mezarlığıdır adeta. Ne kadınlar, kadınlığını, ne de çocuklar çocukluğunu yaşamıştır bu beldelerde. Hep nefret, hep ölüm gündemdeki yerini korumuştur.

'Artık silkinelim' diyeceğim amma; bunun mümkün olmadığını da bilenlerdenim. Yazık; çok yazık hem de... 'Kişi kendi hakkındaki hükmünü değiştirmediği müddetçe, Allah'da o kişinin hükmünü değiştirmez. Bir dinin mensupları bu kadar birbirlerine zulüm yapar mı? Cehaletin kol gezdiği, okuma yazma oranlarının ta diplerde seyrettiği bir toplumdan zaten başka bir şey beklenemez.

Ama inanın bazen insanın içine çok dehşet bir hüzün çökmekte. Yıllardır kendi kendime soruyorum; iki cihan serveri Efendimiz, barışçı ve adaletli bir yaşantı sürmesine rağmen, düşmanlarına dahi şefkatli bir yaklaşımın sahibi iken; biz müslümanlardaki bu iflah olmaz kinin ve düşmanlığın anlamı ne?

Yıkıcı ve yakıcı bir şekilde kıyamete gitmekteyiz sanki. Bunun bir anlamda artık bir son bulmasını arzu ve dua etmekten başka bir çaremiz yok gibi... Bir de; mezhep taassubu yüzünden birbirlerini öldüren insanlara Allah akıl ve fikir ihsan eylesin. Şayet o da yoksa, Rabbimiz, bizi onların şerrinden ve melanetinden korusun...

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Avrupa Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim