• BIST 82.363
  • Altın 147,033
  • Dolar 3,7764
  • Euro 4,0385
  • İstanbul : 8 °C
  • Berlin : -7 °C
  • Paris : -2 °C
  • Amsterdam : -3 °C
  • Zürih : -4 °C
  • Moskova : -3 °C
  • Lefkoşa : 9 °C

Almanya Seçime Hazır, Ya Siz?

25.02.2013 10:18
Fikret Özdemir / www.fikretozdemir.com

Fikret Özdemir / www.fikretozdemir.com

Eylül'de yapılacak seçimler öncesi, Türkiye'deki gibi bir üslup olmasa da, Almanya'da mücadele başlayacak. Şimdiki büyük koalisyonun yerine farklı bir kompozisyon mu oluşacak, yoksa aynı hükümet devam mı edecek? Bunu net olarak seçim akşamı göreceğiz.
 
Almanya ve Avrupa'daki seçimlerde göçmenler genelde seçim sürecinde hatırlanır. Birtakım partiler göçmenleri hedef gösterip sağ milliyetcilere mesaj vererek, oy peşinde koşarlar, Bir kısmı ise; göçmenlere birçok vaadde bulunur, fakat seçim akşamı unutulur hepsi.
 
Bu süreçte tek Türk de olsa bu politikacılar döner dükkanına gidip döner keserler, bizim medyada manşeet hazır zaten... “Falan partinin lideri döner kesti” ve “yabancılar bu ülkenin gerçeği” dedi diye bizleri yönlendirmeye çalışırlar.
 
Bilmem hangi partinin genel başkanı veya adayı “caminin kafeteryasına” veya “bir derneğe gitti” bir kaç güzel laf söyleyip gönlümüzü aldı?
 
Ha bu arada unutmayalım!.. Birkaç dernek başkanı ve basın mensubunu çağıran saygıdeğer belediye başkanlarımızı da yıllardır slogan haline getirdiği “ Türkler çöpçü değil ..Onlar, artık bu ülkenin gerçeği “ sözünü de nasıl ayakta alkışladık. Yani unutup haksızlık etmeyelim bilmem hangi gazete ve internet sitemizde ne manşet atmıştı.?
 
Az daha unutuyordum!... Ayrıca “Bilmem hangi derneğimize de teşekkür plaketi” verdi.
İki tatlı söz ve bir plaket tüm haklarımızı iade etti .
 
Vergimizi verir, vatandaşlık görevimizi yaparız, Ancak belediye seçimlerinde oy kullanamayız. İkinci sınıf insan muamelesi görürüz .Bunun adı : “Hayran olduğumuz: Batı demokrasisi “
 
Belediye ve yabancılar meclisine kendi istedikleri adamlar seçilmezse derhal yasal düzenleme yapmaya çalışırlar ve bunun adı da “Çağdaş ve medeni batı”
 
Yabancılar da kendi istedikleri insanları muhatap alırlar bunu bizlere dayatırlar. Bunların tabanına baksan yüzde 5 bile yok.. Kalan yüzde 95 bir şekilde değişik oyunlarla muhatap almazlar.
 
Hasbelkader aday gösterdikleri insanlarımız ise; birçoğu ömründe hiçbir Türk ve yabancı derneklerine uğramazlar. Nedense aday gösterildikleri gün bir de yabancının sorunu ve problemlerini görerek, dernek dernek gezerler. Vatandaşın kurduğu cami derneklerini bile tehlikeli görürken, seçim arefesi oraya giderek derneğin faziletini anlatırlar. islami tabirde “Kalbi başka, oy için dili başka“ der. Zavallı gurbetçim iki güzel kelamı da duyunca “Ne güzel konuştu” der ve aldanır.
 
Partilerde aday gösterirken, özellikle bakarlar ve kendi kontorulunda tutamayacağı insanları da uzak tutarlar. Tercihleri yabancıların değil de; kendilerinin işine yarayacak adaylardır.
 
Bakarsın bunlarda biri çıkar.. Bilmem “Hangi Türk filmi yasaklansın “ diye veya “Almanya'da başörtüsü yasaklansın” diye uğraşır. Yıllardır ABD flimleri ve Rambo flimlerinde olduğu gibi Afrika'da ve Afganistan'da herkesi terör ilan eder. Buna ses yok... Çünkü bu demokrasi. Gariban koltuğu ve bir milletvekili olma uğruna birilerine şirin görünmek için bizimki de kendi insanını unutur ve dahada ileri giderek suçlar.
 
Herkese çifte vatandaşlık verilirken, benim gencecik kardeşlerime 18 yaşında “Seç ya Türk'sün ya da Almansın” derler. Halbuki bu genç kardeşim Türkce bile konuşmakta acizdir Almancayı mükemmel konuşur.
 
Çifte vatandaşlığı yıllardır vaad eden parti yasa meclise gelince kıvırır yasanın reddini sağlar. Ama seçimler gelince gençlerin tercihi ve çifte vatandaşlık verilmemesi “Hatadır” diye gülücükler atarlar.. Hele de birkaç Türk adayla yine aldatmayı denerler, çünkü yıllardır bu oyun güzel tuttu.
 
18 yaşındaki genç kardeşime yapılan nazivari dayatma hangi demokraside varsa??
 
Seçmen kardeşim bu seçimde bu oyunları bozmalısın!.. Dik durmalısın... Sahte ve aldatıcı gülücüklere aldanmamalısın.
 
Oy istemek için gelen politikacıların somut taleplere ne türden yanıtlar verdiklerine dikkat edilmeli ve oyların boşa gitmemesine özen gösterilmelidir. Hangi siyasi partinin; örneğin eğitim, uyum ve istihdam gibi konularda ne gibi vaatlerde bulunduğu, bu vaatlerin ne ölçüde gerçekçi olduğu seçimde ölçüt olmalıdır. Geçmişte verdiği sözü tutanlara bakmalısın. Türk kökenli adaylar da seçimde gülücük atanlara değilde; sürekli seninle olanı tercih etmelisin..Diğeri seçimden sonra yine unutacak ...
 
Bu türden konularda söz sahibi olmanın yolu da seçmenlerin oy verme gününde mutlaka bu önemli demokrasi görevini yerine getirmelerinden geçmektedir. Demokratik etkisini hissettirmeyenin, söz sahibi olamayacağı da bilinmelidir.
 
Bu seçimde Alman vatandaşı olanlar, mutlak oy kullansın ve tabanda birleşşinler.. Tabanda birilerinin kontrolünde değil..
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Avrupa Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim