• BIST 98.517
  • Altın 219,666
  • Dolar 5,3377
  • Euro 6,0645
  • İstanbul : 6 °C
  • Ankara : 5 °C
  • Frankfurt : 1 °C

Almanya'da üniversite terk oranları ürkütüyor

00pm17ı
Almanya'da üniversite terk oranları ürkütüyor
Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı'nın (BMBF) yaptırdığı araştırmaya göre öğrencilerin yüzde 29'u yüksek öğrenimini yarıda bırakıyor. Göçmen kökenli öğrenciler arasında bu rakam yüzde 43'ü buluyor.

Bayram Aydın, Münih

Yetkililerin tüm çabalarına rağmen öğrencilerin eğitimlerini yarıda bırakması ürkütüyor. Federal Eğitim Bakanı Johanna Wanka, öğrencilerin daha lisede iken yüksek öğrenim hakkında detaylı bilgilendirilmelerinin önemine vurgu yaptı. Almanya Yüksekokul ve Bilim Araştırmaları Merkezini'nin (DZHW) 2014 - 2016 yılları arasında yaptığı araştırmaya göre öğrenciler daha çok üniversitede aşırı çalışma beklentisinden ve motivasyon eksikliğinin yetersiz olmasından dolayı üniversiteyi terk ediyormuş. Maddi yetersizlik ise pek önemli neden olarak gösterilmemiş.

Delemen: Çift dilliliğe önem verilmemesi büyük sorun

 

Konu hakkında Avrupa Bülteni'ne önemli açıklamalar yapan Münih Türk Okul Aile Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Delemen, "Tabii ki öğrenim hayatında anlayarak dersleri takip etmek ve başarılı olmak için, gerekli seviyede Almanca bilmek şarttır." dedi. Delemen açıklamasına şöyle devam etti: "Göçmen kökenli çocukların üniversitelerdeki en büyük sorunu bence, Almanya’da iki dilliliğe anaokullarından itibaren gereken önem verilmemesinden kaynaklanmaktadır. Bu sebepten Almanca gerektiği gibi öğrenilememekte, dolayısıyla da yeteri kadar anlaşılmayan dersler, lâyıkıyla takip edilememektedir. Bundan ötürü de talebeler bir zaman sonra bunalıma girmektedirler."

 

Uyum sağlayamamak da bir engel

 

Eğitim gönüllüsü Delemen sözlerine şöyle devam etti: "Diğer bir sorun ise, uyum sorunudur. Eğer kişi liseyi bitirip ülkesinden Almanya’ya gelmişse, bu husus daha da zordur! Göçmen kökenli talebelerin bambaşka bir kültürden olan diğer kişilerle arkadaş olması da kolay değildir. Dolayısıyla sosyal hayattaki yanlızlık da talebeleri bunalıma sokar. Diğer taraftan Alman toplumunun büyük bir kesiminin, yabancılara karşı giderek artan insani olmayan bakış açılarından hariç, öğretim üyelerinin bazılarında da bu durumun mevcut olması öğrenim hayatını daha da zorlaştırır. "

 

Üniversite eğitiminin mali külfeti de var

 

"Üniversite’de okumak zaten mali açıdan büyük yüktür. Çoğunlukla yabancı talebeler aynı zamanda çalışmak mecburiyetindedirler. Ama bilindiği gibi yabancıların iş bulmaları, Üniversiteyi bitirmiş olsalar da, Almanlara kıyasla çok zor, hatta imkânsızdır!" diyen Delemen, "Bilhassa Münih gibi büyük ve pahalı şehirlerde okuyan talebelerin ev bulma sorunları gibi,  diğer hayat şartlarının da bunda büyük tesiri vardır." dedi ve durumun yetkililerce düzeltilmesini istedi.

Bu haber toplam 1993 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Buhaberehenüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Avrupa Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim