• BIST 101.971
  • Altın 230,252
  • Dolar 5,3205
  • Euro 6,0379
  • İstanbul : 7 °C
  • Ankara : 9 °C
  • Frankfurt : 8 °C

Almanya'da yeni hastalık: "Erdoganafobi"

00pm17ı
Almanya'da yeni hastalık: "Erdoganafobi"
Almanya'da son aylarda sıkça görülen yeni bir hastalık peydah oldu. Hastalığın adı "Erdoganafobi" ve bu alerji çeşidi "aşırı Erdoğan karşıtlığı" olarak tanımlanabilir.

Haber Yorum, Bayram Aydın

Almanya'da son aylarda sıkça görülen yeni bir hastalık peydah oldu. Hastalığın adı "Erdoganafobi" ve bu alerji çeşidi  "aşırı Erdoğan karşıtlığı" olarak tanımlanabilir.

Bu hastalık başta Türk kökenli siyasiler olmak üzere Alman siyasilerde ve Alman medyasında hemen hergün görülmekte olup, bunları takip eden halka da sirayet etmiş durumda ve bundan dolayı birlikte yaşama ciddi zarar verir hale gelmiştir.

Bu tespitlerimizi örneklendirirsek, hastalığı ve hastalığın boyutunu daha iyi anlayabiliriz. Özellikle Türkiye'deki son referandum döneminde Almanya'nın asıl sorunlarına odaklanmak yerine hemen hemen tüm yayın organları Türkiye'deki referanduma odaklandı. Dokuz sütuna haber yapanlardan, merhum Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün referandumda "Hayır" oyu vereceğini öngören ve bunu tam sayfa Türkçe ve Almanca haber yapan "resimli gazeteden", televizyonlardaki talk-showlarda konu gündemden hiç düşmemiş ve sürekli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a "Diktatör" yaftaları yapılıp Türk seçmenler açık seçik hayır oyu vermeye davet edilmişti. Referandumdan sonra da Alman medyasında Erdoganafobi hala devam etmektedir. 

Medyadaki bu rüzgarı arkasına alıp ününe ün katmaya, aksi halde adı unutulmaya yüz tutacak siyasiler hemen Erdoganafobi gemisine bindi. Söz konusu referandumda Hayırcı cepheyi açıkça desteklediklerini medya üzerinden dile getiren siyasilere daha sonra AK Parti tarafından Almanya'da yapılacak seçim programlarına koyulan siyasi yasaklar eklendi. (Hatta bazı AK Partili siyasiler Hollanda'ya sokulmadı.) Referandumdan sonra da Erdoganafobi siyaset gündeminden düşmedi. Başta Türk kökenli Alman siyasiler olmak üzere "Erdoğan karşıtlığı" üzerinden prim yapılıp oy devşirilmeye çalışılıyor. 

Ve maalesef bu durum en nihayetinde halka sirayet etti. Sokak ortasında başörtülü bir bayan gören Alman, "Erdoğan'ın selamı var" diyerek Erdoganafobi'sini gösterirken, bir kreşde resim çekmeye gelen fotoğrafçı, küçük Mehmet'e (isim değiştirilmiştir), "Erdoğan gibi somurtma" diyerek bunu açıkça göstermektedir. 

Bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Ancak hastalıktan kurtulmak pek o kadar zor değil. İlk başta Alman medyası, demokratik seçimle iş başına getirilmiş bir Cumhurbaşkanına yaptığı gayri ahlaki yaftalamalardan ve saldırgan yayınlardan vazgeçmeli. Seçilmiş bir devlet adamını, Türk halkının Başkanı olarak görüp, varsa yaptığı çalışmalarda gördüğü eksiklikleri seviyeyi düşürmeden eleştirebilirlerse, kısa sürede gözle görülür düzelme olacaktır.

Alman siyasilere gelince. Nasılki Cumhurbaşkanı Erdoğan, Federal Meclis seçimleri için çağrı yaptığında, bunu Almanya'nın egemenliğine müdahele olarak görüyorsanız, sizlerin de Türkiye'deki herhangi bir seçim hakkında yorum veya destek çalışmaları yapmamanız gerekir. Zaten Türk halkı kendi kararını kendi verecek olgunluktadır. Almanya'daki vatandaşların hayat mücadelesi, eğitim, ekonomik ve diğer sorunlarına çözüm ararsanız, vatandaşlardan oy almak için hiç kimse üzerinden medyaya demeç vermek zorunda kalmazsınız. Bu sayede Erdoganafobi hastalığındanda kurtulmuş olursunuz. 

Medya ve siyasiler, bu hastalıktan kurtulursa çok geçmeden halk da bu hastalığı çabucak atlatacak daha sağlıklı bir birlikte yaşamak mümkün olacaktır.

Gayret bizden, şifa Allah'tan! 

Bu haber toplam 1763 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Buhaberehenüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Avrupa Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim