• BIST 82.779
  • Altın 147,316
  • Dolar 3,7701
  • Euro 4,0274
  • İstanbul : 6 °C
  • Berlin : -3 °C
  • Paris : -1 °C
  • Amsterdam : -2 °C
  • Zürih : -3 °C
  • Moskova : -6 °C
  • Lefkoşa : 10 °C

Anladınız mı Özgürlükçüler?

12.08.2013 23:05
Fikret Özdemir / www.fikretozdemir.com

Fikret Özdemir / www.fikretozdemir.com

İnternette www.alkolünzararlari.com diye bir sayfa var. Aşağıda okuyacağınız bilgileri sizin için alıntıladık. Bu zamana kadar, 'Efendim bu gerici hükümet bizim içki içme özgürlüğümüzü kısıtlıyor, bize baskı uyguluyor' diyenlerin bilhassa okumalarını tavsiye ediyorum. İçki içme yaşının neredeyse 12 yaşına kadar gerilediği ülkemde, artık, alkolden kaynaklanan zararların da konuşulması gerektiğini düşünüyorum. Alkol sosyal bir felaket olmasına rağmen ve hükümetin gençleri koruma adına bazı önlemleri alması kadar doğal bir şey olabilir mi? Burada bile olayları çarptıran yamuk zihniyetin aşağıdaki alıntıyı okumalarını tavsiye etmesine edeceğim ama; her şeye kulp bulmakta mahir olanlar, buna da bir kulp bulacaklarından hiç kuşkum olmadığını da belirteyim.

'Alkolün Zararları dendiğinde, bunu en kısa ve öz olarak anlatmak istersek "İçki, bütün kötülüklerin anasıdır." ifadesi en doğru olanıdır. Çünkü Alkol, içen kişinin fiziksel sağlığını bozmasının yanında, ruhsal sağlığını da olumsuz yönde etkiler. Maddi olarak kayba uğratır. Ailesiyle ve sevdikleriyle sorunlar yaşamasına neden olur. Toplum yapısını ve huzurunu olumsuz etkiler. Suça teşvik eder ve suç oranını arttırır. Yani, alkolün zararları fiziksel ve ruhsal zararlar, topluma zararları, aileye etkisi, suç oranlarını arttırması, trafik kazaları gibi çok geniş bir açıdan ele alınabilir. Bu nedenle, "Bütün kötülüklerin anası" ifadesi oldukça yerindedir.

Alkol, insanın zihnini bulandıran ve sağlıklı düşünmesine engel olan bir maddedir. Yani, bir çeşit uyuşturucudur. Alkol alan kişi, alkollü iken sağlıklı düşünemez ve sağlıklı hareket edemez. Bu nedenle, alkol hem kullanan kişi için hem de çevresi için bir tehlikedir.

Bunun en açık örneği;

Ülkemizde

 

Cinayetlerin

%85

Tecavüzlerin

%50

Şiddet Olaylarının

%50

Trafik Kazalarının

%65

Eşlerini Dövenlerin

%70

Akıl Hastalıklarının

%60

Sebebi ALKOL'dür!!!

Alkol, aynı zamanda vücut sağlığını da çok olumsuz olarak etkilemektedir. Erkeklerde iktidarsızlığa, kadınlarda ise adet düzensizliğine sebep olmakta, anne karnındaki bebeğin gelişimini de çok olumsuz etkilemektedir. Ayrıca, vücudun tez zamanda yaşlanmasına ve erken bunamaya yol açan alkol pek çok hastalığın başlıca sebebidir.

Ayrıca, evliliklerin huzursuz oluşunun ve boşanmaların ilk sebebi de alkoldür. Kısacası alkol kişiye, aileye ve topluma ciddi zararlar vermektedir. Alkol sorunları unutmanın ya da çözmenin aracı değil, sorunların kaynağıdır. İşte alkollü içkilerin haram olmasının nedeni de budur. Allah, Kuran'da şöyle buyuruyor:

"Ey iman edenler! (Aklı örten) içki (ve benzeri şeyler), kumar, dikili taşlar ve fal okları ancak, şeytan işi birer pisliktir. Onlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz.

Şeytan, içki ve kumarla, ancak aranıza düşmanlık ve kin sokmak; sizi Allah'ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık vazgeçiyor musunuz?" Maide Suresi, 90-91

More Sharing ServiceAlkolün Zararları.Com alkolün insanımıza, ailelere ve topluma vermiş olduğu çok ciddi tahribata karşı bir bilinç oluşturmak ve bu tahribatı azaltmak amacıyla, bir sosyal sorumluluk projesi olarak hazırlanmıştır ve kar amacı gütmemektedir.

Alkolün sağlığa, topluma, aileye ve ekonomiye zararları üzerinde durularak, kullananların bu zararlı alışkanlıklarından kurtulmalarına vesile olmak, özenenler için de alkolün hiç de özenilecek bir tarafının olmadığının anlaşılmasına yardımcı olmak amaçlanmıştır. Alkol kullanan kişilerin sarhoş halleri ile neden oldukları kazalar ve ölümler vurgulanmış ve alkolün bir eğlence aracı değil, kişiyi rezil durumlara sokabilen ve yavaş yavaş ya da aniden hem kendini hem de çevresini ölüme götüren bir ölüm aracı olduğu ortaya konmuştur.'

Bu bilgilerden de anlaşıldığı gibi; alkol gerçek manada bir sosyal felakettir. İnsanların, çökmesine ve ailelerin paramparça olmasına neden olmakta ve kazaların oluşmasında da en baş sebeplerin başında gelmektedir. Devletin görevi, alkol kullanımına bir sınır getrimek ve gençleri alkol tüketimine özendirmemektir. Hatta bu konuda 1980 'Darbe Anayasası'nın 58 maddesinde bile bu konuda çok açık bir şerh vardır. İşte 58 madde:

A- Gençliğin Korunması

Devlet, istiklâl ve Cumhuriyetimizin emanet edildiği gençlerin müsbet ilmin ışığında, Atatürk ilke ve inkılâpları doğrultusunda ve Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü ortadan kaldırmayı amaç edinen görüşlere karşı yetişme ve gelişmelerini sağlayıcı tedbirleri alır.
Devlet, gençleri alkol düşkünlüğünden, uyuşturucu maddelerden, suçluluk, kumar ve benzeri kötü alışkanlıklardan ve cehaletten korumak için gerekli tedbirleri alır.

Anladınız mı 'özgürlükçüler?'

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Avrupa Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim