• BIST 84.023
  • Altın 146,903
  • Dolar 3,7616
  • Euro 4,0431
  • İstanbul : 7 °C
  • Berlin : 0 °C
  • Paris : 1 °C
  • Amsterdam : 1 °C
  • Zürih : -5 °C
  • Moskova : 0 °C
  • Lefkoşa : 13 °C

DERVİŞLER, MASONLAR VE HİTLER

27.01.2015 11:56
Ahmet İncel

Ahmet İncel

Sizlere tarihin sararmış yapraklarında unutulmuş bir kişiden bahsetmek istiyorum. Baron Rudolf Freiherr von Sebottendorf olarak bilinen ve asıl adı Alfred Rudolf Glauer olan veya gizli adı ile Erwin Torrre’den...

Almanya’nın Hoyerswerda kentinde 9 Kasım 1875’de doğan bir lokomotif sürücüsünün oğluydu. Dünya’yı gezerken 1901’de yolu Türkiye’ye düşen bu maceraperest, Bursa’ya yerleşti. Müthiş bir Yahudi düşmanı olan Rudolf veya Alfred, orada Termudi adlı bir Yahudi tarafından çok karmaşık bünyesi olan Memphis Mason Locası’na davet edilmişti.  Bu Fransız locası aynı zamanda Sultan Abdulhamid II’ye karşı mücadele veren Jöntürkler’in gizli örgütüydü. 

BEKTAŞİLİK VE MASONLUK

Termudi’lerin kütüphanesinde  çok gizli bilgileri içeren kitaplar bulan von Sebottendorf, Türk bektaşiliği ile Masonluk arasındaki gizli ilişkileri anlatan Almanca bir kitap yazmıştı.  Bu kitapta, Baron Masonluğun esasının Türk Bektaşi geleneğinde bulunduğunu ve Avrupalı Masonların bu bilgileri kullanarak, tahrif edilmiş bir Anayasa (1717 Anderson Anayasası) yaptıklarını ve Masonluğu amacından saptırdıklarını iddia etmişti. (Die Praxis der alten türkischen Freimaurerei (Theosophisches Verlagshaus, Leipzig, 1924) adlı kitabı Eski Türk Masonlarının Uygulamaları adı altında Türkçeye çevrilmiştir (Hermes Yayınları, 2006).

TÜRK BARON VON SEBETTENDORF

Kendisi  gibi İstanbul’a yerleşmiş olan Baron Heinrich von Sebottendorf tarafından evlatlık alınan Alfred Rudolf Glauer adını Rudolf Freiherr von Sebottendorf olarak değiştirdi. 1911’de Türk vatandaşlığını alan von Sebottendorf,  1913’de 2. Balkan harbinde Osmanlı askeri olarak savaştı. Meditasyon, astroloji ve numeroloji bilimlerinin de uygulayıcısı olan bir Farmason'du. İmperial Konstantin Tarikatı’nın esrarengiz Baronu İstanbul’da Beyoğlu’nda bir “Occult” grubu oluşturmuş ve buna “Thule” adını vermişti. Sadece soyluların üye olabildikleri Thule’nin o zamanlar Münih’te 200 ve Almanya genelinde bin 500 üyesi vardı ve bu üyelerden biri de ünlü Thurn und Taxis Prensi idi... Aşırı Yahudi düşmanı olan bu gizli örgüt, toplantılarını 1919 ile 1924 yılları arasında Münih’teki Hotel Vierjahreszeiten’da yapardı ve amblemi de taçlı, kılıçlı bir gamalı haçtı...

VE HİTLER’İN DOĞUŞU...

Örgüt, 1919’da sokaktaki adamı siyasete çekmek için Baron von Sebottendorff’un isteğiyle Alman İşçi Partisi (DAP)’yi kurdurdu. Ve zamanla “Thule” örgütünün yönetici kadrosunun çoğunluğunu daha sonra adını alan Alman Nasyonal Sosyalist İşçi Partisi (NSDAP) üyesi idi. Dieter Echardt adlı bir okültistin getirdiği bir adamı, yine Baron von Sebottendorff’un isteğiyle 7.555 kayıt numarası ile bu partinin başına getirdiler. Bu adam ADOLF HİTLER’di...

HİTLER’E DE YARANAMADI

Almanya’daki  adının bazı olaylara karıştığı karışıklılardan dolayı tekrar Türkiye’ye dönen Baron burada astroloji ve Sufilik konularında araştırmalarına devam etti. 1933’de Hitler’in iktidara gelmesi ile heyecanla Almanya’ya döndü. Burada yazdığı “Hitler gelmeden önce” adlı kitabı yüzünden bu kez Hitler’le başı belaya giren Sebottendorf,  kitabı yasaklanınca, 1934’de  tekrar Türkiye’ye dönmek zorunda kaldı. Kitabında ayrıntılı olarak yazdığı “Thule” örgütünün Nasyonal Sosyalist hareket konusundaki katkıları abartılı bulunmuştu.

İSTANBUL’DA İNTİHAR ETTİ

Sebottendorf , 1942 ile 1945 yılları arasında bu hem Almanlar’a hem de İngilizler’e çifte ajan olarak çalıştı. 8 Mayıs 1945’de Sebottendorf’un cesedi boğazdan çıkartıldı. Yetkililer, Sebottendorf’un mecera dolu yaşamının 70 yaşında intihar sonucu Boğazın serin sularında son bulduğunu açıkladı. 

Sebottendorf’un kurduğu Yahudi düşmanı “Thule” örgütü, Almanya’da  aşrı sağcılarca tekrar canladırılmaya çalışılıyor. 1980’da kurulan “Thule-Seminer” den sonra 1990’da “Thule-Ağı” diye bir oluşum kuruldu.

Umarız “Thule” yeni bir Hitler çıkarmaz...

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Avrupa Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim