• BIST 84.208
  • Altın 147,192
  • Dolar 3,7769
  • Euro 4,0596
  • İstanbul : 7 °C
  • Berlin : -1 °C
  • Paris : 0 °C
  • Amsterdam : 2 °C
  • Zürih : -5 °C
  • Moskova : 0 °C
  • Lefkoşa : 10 °C

Ermeni soykırımı veya büyük facia

01.01.2012 19:58
Ahmet İncel

Ahmet İncel

Münih’in ünlü kültür merkezi Gasteig’de Ermenilerin düzenlediği bir “Ermenisoykırımını anma günü” etkinliğindeyim. Katılımcıların çoğunun yaşlı Ermeniler,Süryaniler, Pontus Rumları ve romantik Almanlar olduğunu gözlemlediğim buetkenlikte benim Türk olduğumu anlayan yok. Etkenlikte gösterilen belgeselfilmi izlerken gözlerim yaşarıyor. Filmde yaşamakta olanların ağzından o günlerve aile dramları anlatılıyordu. Adına ister “Ermeni soykırımı” deyin ister“sözde Ermeni soykırımı” deyin ne derseniz deyin ortada bir insanlık dramıvardı. Bu insanlık adına utanç verici idi...

 

Filmi seyrederken bir an atalarımı düşündüm, özellikle 19. yüzyılda 1864’deyoğunlaşarak Adıgeler, Abazalar, Nogaylar ve Kırım Tatarları gibi Kafkas Müslümanhalkları, yerlerinden yurtlarından edildiler, sürüldüler. Rus kaynaklarına göresadece 1863-1864 yılları arasında 418 bin kişi Türkiye’ye sürüldü. Busürgünlerde yaklaşık 1,5 Milyon insanın yurdunu terk etmek zorunda bırakıldığıve dörtte birinin yolculuk, kamp yaşamı ve yeni yerleşim yeri sırasında öldüğükabul edilmektedir. Rusların doğrudan öldürdüğü Adıge sayısı ise 500 bindenfazla olarak tahmin edilmektedir. Peki sadece Müslüman oldukları için buinsanların çektikleri çilelerin, devletini sırtından bıçaklayan Ermenilerinçektiklerinden farkı ne? Müslüman oldukları için Balkanlardan ve diğer eskiOsmanlı topraklarından sürülen insanların farkı ne? Nedir bu Ermenileri“bulunmaz hint kumaşı” gibi diğer çile çeken, facia yaşayan halklardan farklıyapan?  Çerkezlerin ve diğer Kafkashalklarının yaşadıkları “Büyük facia” soykırımı olarak görülmek istenmezken,Ermenilerin yaşadıkları hemen “soykırımı” olarak nitelendiriliyor?

 

Katıldığım etkenlikte işte kafamı kurcalayan bu soruya yanıt aramak üzereverilen arada yaşlı Ermenilerle konuşmak istedim. Medenice, görüşlerinialmak  ve farkı onların ağzından dinlemekistedim. Önce beni Alman sanıp sempatikçe selamlayan yaşlılar, Türk olduğum söyleyince hemen cüzamlıymışımgibi yanımdan kaçtılar. Arkalarından sadece “tarihteki bir facianın suçunubugün bende arayamazsınız” diyebildim.

 

Bence bunun altında din olgusu büyük bir etken olarak yatıyor. Ermenilerifarklı yapan Hıristiyan olmaları... Ermeniler, Müslüman olsaydı sanırım bu olaybugüne kadar çoktan unutulur giderdi. Çerkezler, Hıristiyan olsaydı bugün bir “Çerkezsoykırımı”ndan söz edilirdi. Karabağ’daki Hocalı katliamında veya Bosna’daSrebrenitsa katliamında yaşamını yitirenler Hıristiyan olsaydı bugün“soykırım”dan” söz edilirdi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Avrupa Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim