• BIST 83.067
  • Altın 146,530
  • Dolar 3,7912
  • Euro 4,0490
  • İstanbul : 3 °C
  • Berlin : 2 °C
  • Paris : 0 °C
  • Amsterdam : 1 °C
  • Zürih : -6 °C
  • Moskova : -5 °C
  • Lefkoşa : 10 °C

Hangi Kaşıkla Türk Seçmeni Etkiliyorsun?

22.02.2014 14:01
Fikret Özdemir / www.fikretozdemir.com

Fikret Özdemir / www.fikretozdemir.com

Almanya'nın Bavyera Eyaletinde yapılacak yerel seçimler nedeniyle belediye meclisine aday olan Türk kökenli adaylar çalışmalarını hızlandırdı.

Bilindiği gibi geçtiğimiz yılın Eylül Ayı’nda Almanya'da yapılan genel seçimlerde 10 Türk asıllı aday, Federal Meclis'e (Bundestag) girmeyi başardı. Geçen dönem 5 olan Türk asıllı milletvekili sayısı 10'a yükselelirken aynı başarışı Bavyera Eyaleti Parlamentosu’nda gösteremedik.Sadece Nürnberg’den Arif Taşdelen’i eyalet meclisine milletvekili olarak gönderebildik.Bunun ayıbı  biz Türk asıllı Alman vatandaşlarımızdadır.

Şimdi 16 Mart tarihinde yapılacak olan Bavyera Eyaleti yerel seçimlerinde Münih Belediyesi Meclis Üyesi olmak için yarışan 10’larca Türk asıllı adaylarımıza destek vermek zamanı…Ancak bakıyorum ki, halen içimizdeki bazı mihrakların beyinleri halen Almanya’da siyaset yapabilme olgunluğunda değil..Türkiye’yi kötüleyerek Alman siyasi yaşamda bir yer edinme geleneğini sürdürme çabasında olanlar sağa sola saldırmaya başladılar bile…

Yahu sen kime hizmet ediyorsun..? Ortada pırıl pırıl Türk asıllı adaylarımız Münih Belediyesi’nde biz Türkleri temsil etme yarışına girmişken, seçme hakkı olan Türk asıllı Alman seçmenlere seçim vaatlerini ve projelerini anlatırken, sen ortaya çıkıp Türkiye politikası ile Almanya’daki seçimlere neden tuz yetiştiriyorsun anlamak zor!...Oysa şunu  neden açıkça dile getiremiyorsun? “Aslında benim zihniyetimde Türk asıllı Alman vatandaşlarının çoğunluğunun muhafazakar kimlikte olmasını kabullenemiyorum”..

Bunu açıkça dile getirmeyip, Türkiye’de yaşıyormuşcasına şimdi sözde Almanya’daki ve Bavyera’daki seçimlere etki edebileceğini mi sanıyorsun..?

Bakınız 2013 yılından beri Münih’te devam eden NSU davasını takip etmeyen sözde Türk asıllı vatandaşlar, söz konusu Bavyera’daki  yerel seçimler olunca bir anda aslan kesilip, bir poyraz estirme çabası ve telaşı içerisine girebiliyorlar.

Münih Belediyesi Meclisi’ne aday olan bir bayanın sadece Türkiye’deki siyasete mesafeli duruşunu eleştirip, O’na Bavyera’daki seçimlerde oy verilmemesi yönünde emalilleriyle seçmeni etkileme çabasının altında yatan gerçekleri çok iyi algılamak lazım.

Bir yandan parti olarak Yeşiller Partisi’ne oy vereceğini bildirip, bunun yanında Alman Verena Dietl’in Münih Belediyesi Meclis Üyesi olabilmesi için SPD Listesi’nden 10. Sırada aday olan bu Alman’a 3 çarpı işareti koyarak destekleyeceğini açıkca ilan etmesi ve aynı partiden aday olan iki Türk asıllı Alman vatandaşı bayana oy verilmemesini istemesi kadar topluma nifak tohumu sokulması ve seçimler öncesi seçmenin etki altına alınmak istenmesindeki korku algılaması da nedir?

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Avrupa Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim