• BIST 82.363
  • Altın 147,033
  • Dolar 3,7764
  • Euro 4,0385
  • İstanbul : 9 °C
  • Berlin : -7 °C
  • Paris : -3 °C
  • Amsterdam : -5 °C
  • Zürih : -4 °C
  • Moskova : -5 °C
  • Lefkoşa : 9 °C

Hayırlı Yolculuklar Olsun!

02.08.2013 02:18
Fikret Özdemir / www.fikretozdemir.com

Fikret Özdemir / www.fikretozdemir.com

Nihayet 'Kavuşma vakti' geldi çattı. Kolay değil; yıllar boyunca, 'Vatan' bellediğimiz topraklardan binlerce kilometre uzaklarda çalıştık çabaladık. Bir ekmek parası kazanma uğruna çıktığımız bu serüven dolu yolda; belki para kazandık, dünyalığımızı yaptık ama; bunun karşılığında neleri bedel olarak ödemedik ki?

Yılların getirdiği hasret yükü, omuzlarımıza çok ama çok ağır geldi. İçimizi burkan, derinden derine sızısı ile acıların en katmerlisini bize yaşatan buacı; vatan hasreti, akraba hasreti, ana babaya duyulan hasretten başka bir şey değildi.

 

Geldik; kimimiz, dimdik kaya gibi durdu... Yılmadı; direndi... Kimliğinden, benliğinden ve en önemlisi duruşundan bir milim taviz vermeden yaşadı. Bu ölçü hep önemli oldu. Ama bu ölçüyü gevşetenler de oldu. Işıklı ve başdöndürücü hayatın yalan rüzgarına kendini kaptırıp; hayatını helak edenlerin de varlığına şahit oldu bu gurbet eller...

Kim ki; dinine sarıldı; örfüne sarıldı, diline sarıldı; helak olmaktan kurtuldu... Kim ki; güzel bir dünyanın büyülü ambiyasında iz bırakmadan kayboldu gitti. Gidiş o gidiş... Yıllarca sahte ışıkların büyüsüne kapılıp da; kendisine ait olan herşeyi ihmal eden kişiyi de; doğal olarak kendi değerleri de, dışladı ve görmezlikten geldi...

Öyle ya; hayat sadece, hedonist bir yapılanmadan ibaret değil ki... Hayat sadece eğlencenin doruklara çıktığı, 'Nerde akşam orada sabah' anlayışını hüküm sürdüğü bir realiteler bütünü değil ki... Hayat; bazen O'na yöneliştir...

Bazen gözyaşları içinde Yaratan'a yakarıştır. Bazen; içsel arınmayı sağlamak için tevekküle dalmaktır. Bazen dudakları titreyerek, dünyamızın selameti için, sırlarla dolu içten bir dua etmektir... İşte; bazen, bazen, bazen...

Ama hayat bazen de; eş dost ve akrabaları yerinde ziyaret etmektir. Büyüklerin gözlerinin içine bakarak içtenlikle 'Seni seviyorum' diyebilmektir.

Hayat bazen, bir ziyarette kapıyı ellerin dolu olduğu için ayağınla çalmaktır. Sevginin bolluğunu içinde yaşarken; karşındakine de yaşatmaktır... Ama riyakarlığa sapmadan. Samimiyet testine tabi tutulmadan. Gerçek bir içtenlikle.

Vatanımızdan uzak olarak hayatımızı idame ettiğimiz bu ülkede; Hamd-ü Senalar olsun; yine vuslat vakti geldi. Sevgiliye kavuşmanın verdiği bir buruk heyecanla yollara düştük.

Kolay değil vatan adlı sevgiliye kavuşmak... Onun hasreti ile kavrulan yüreğimizi, bir nebze olsun bu kısa ziyaretlerle gidermenin derin bir mutluluğunu yaşamaktayız.

Allah; insanların en hayırlısı olarak, akraba ve eş dostlarını devamlı ziyaret edip onların dertleri ile dertlenenleri, anne ve babasına hürmeti kusur etmeyenleri ve çocuklara şefkat ve sevgiyle yaklaşanları gösterir.

İşte bizler de inşallah, çıktığımız bu Sıla-ı Rahim'de bu akraba ve eş dost ziyaretlerimize önem verelim. Onların gönüllerin hoş edecek ve gülümselemelerine vesile olacak jestleri yapmaktan imtina etmeyelim. Çocuklarımızı kucaklayıp onlara küçük de olsa hediyeler verelim.

İşte şayet bu vasıflarla bezenmiş bir ziyaret programı, bizi hem ruhen hem de bedenen daha da zinde ve enerjik bir hale getirecektir kuşkusuz. Unutmayalım; 'Akraba' ve eş dost ziyaretleri en etkili bir terapi yöntemidir. Allah bizleri bu tür güzelliklerden uzak eylemesin.

Hepinize 'sıla yolunda' hayırlı yolculuklar diliyor, sağlık ve esenliklerin sizin olmasını Yüce Mevla'dan niyaz ediyorum...

 

www.fikretozdemir.com

facebook.com/ozdemirfikret

twitter.com/ozdemirfikret

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Avrupa Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim