• BIST 83.067
  • Altın 146,627
  • Dolar 3,7912
  • Euro 4,0490
  • İstanbul : 4 °C
  • Berlin : 1 °C
  • Paris : -3 °C
  • Amsterdam : 0 °C
  • Zürih : -6 °C
  • Moskova : -5 °C
  • Lefkoşa : 8 °C

HRISTIYAN CHP’Lİ SELİN SAYEK BÖKE VE SOKOLLU MEMED PAŞA

07.03.2016 11:21
Ahmet İncel

Ahmet İncel

„CHP Sözcüsü Böke vaftiz edilmiş. Atatürk posteri skandalından sonra CHP’de şimdi de Hristiyanlık krizi yaşanıyor. Parti sözcüsü Selin Sayek Böke’nin vaftiz edildiği ve Hristiyan olduğu iddia edildi“. Bu satırlar kayyumlu Bugün gazetesinde yer aldı. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, kendisinin vaftiz edildiği ve Hristiyan olduğu şeklindeki habere ilişkin, "Ailemin bir tarafı Hristiyan, diğer tarafı Müslüman. Ben o zenginliğin içinde büyüdüm. Bende 44 yıllık hayatımı herkes kadar bu ülkenin çocuğu, herkes kadar bu toprağın insanı, bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak yaşadım. Bu nefret suçunu işleyenlere inatla böyle yaşamaya devam edeceğim. Ben siy
 
asete bu zihniyetle mücadele etmek için girdim" diyerek tepki gösterdi. 
 
Bu kadar küçülebilen, sözüm ona yandaş medya dünyasının kalemli cellatları en çok gurur duydukları Osmanlı tarihini tanımıyorlar, veya amaç çamur atmak olunca sınır tanımıyorlar… Padişahların çoğunun anneleri Hristiyan'dı konusuna hiç girmeyeceğim, onlara kısaca çok gurur duydukları Sokollu Mehmed Paşa’yı anlatacağım.
 
Osmanlı tarihinin en büyük vezirlerinden Sokollu Memed Paşa Sırbistan’ın Osmanlı’ya en değerli hediyesidir. Asıl adı Bayo Sokoloviç olan Sokollu Memed Paşa’nın o zamanlar normal olan devirme sistemini dışında bir kişidir. Sokollu, diğer devşirmeler gibi, Osmanlı’ya çocuk yaşta getirilmeyip, 18 yaşında getirilmiştir. Bu yaşa kadar oldukça inançlı bir Hristiyan olan Sokullu, Sırbistan’da Ortodoks kilisesi korosunda yer almakta, ilahiler söylemektedir. O zamanki yasalar gereği Müslüman olmuş gibi görünse de, bu kadar dindar bir kişinin dininde dönmüş olabileceği konusu oldukça karanlıktır… 
 
Bayo Sokoloviç, Osmanlı’nın en değerli okullarında eğitim görüp ne kadar yetenekli bir kişi olduğunu kanıtlayınca, devlet kademelerinde değer görüp yükselerek Rumeli Beylerbeyi makamına kadar yükselmeyi başardı. Ona bu şansı verdiler. Özellikle diplomasi konusundaki başarıları Osmanlı’ya büyük katkılarda bulunmuştur. Sokollu bir çok Avrupa dilini bilmenin yanı sıra Latince'ye de hakim ve tüm dünya edebiyatı konusunda geniş bilgi sahibiydi. I. Süleyman döneminde Osmanlı donanmasının Kaptan-ı Deryalığı ve yine I. Süleyman, II. Selim ve III. Murat dönemlerinde toplam 14 yıl, 3 ay, 17 gün Osmanlı Devleti 'nin sadrazamlığını yapmıştır. 
 
Sokollu'nun, 60 yıllık devlet hizmeti sırasında da hiçbir görevinden alınmamış, daima bir üst göreve atanmış olması da ayrı bir özelliğidir. Sokollu, bir tanesi İstanbul'da, diğerleri Lüleburgaz, Havsa (Edirne) ve Payas (Hatay)'ta bulunan beş külliyesi, imparatorluğun hemen her yanına yayılmış eserleri olmuştur. Don ve Volga nehirleri ırmakları arasında bir kanal açarak Osmanlı donanmasına Hazar Denizi yolunu açma, Süveyş Kanalı'nı açma, İzmit Körfezi Sapanca Göl Sakarya Nehri üzerinden Karadeniz'e alternatif bir boğaz açma gibi çağının ötesinde projeleri vardı. Süveyş Kanalı düşüncesiyle ön adım olarak Sudan zapt edildi. Ancak bu proje de sonuca ulaşamadı. 
 
Sokollu’nun öyküsü, bu günkü bilinçsiz Osmanlı hayranlarının geri kafalı düşüncelerinin aksine, Osmanlı’da insan değerlendirmesi sistemini güzel bir örneği olarak tarihte yerini almıştır. 
 
Umarım bugünkü Türkiye, 15. Yüzyılda Osmanlı’nın dinine ve ırkına bakmadan insana verdiği değeri 21. yüzde anlar da, Selin Sayek Böke gibi değerli bir insanı Hristiyan diyerek dışlamaz… Ki, Selin Sayek Böke bu toprakların insanıdır…
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Melki Tekin
08 Mart 2016 Salı 18:02
18:02
Türkiye‘ye İslam dini yayilmadan, Hristiyanlık Türk topraklarında yayılmiştı. Hz. Muhammed Mesihten 570 yıl sonra doğdu. Okuyoruz ki, her şeye kadir Tanrı, nur'lu İsa'yi bakire Meryem'den dünyaya gönderdi. (İncil Yuh.8,12). 'Dünyanın nuruyum' diyen ve Ona inanamiyan Yahudiler ve Romalılardan çarmıha asarak öldürdüklerini İncilde okuyoruz. Sonra O çarmıhta iken bu insanlari bağışladığını ve üçüncu günde dirildiğini ve tekrar dünyamiza geleceğini ve ölüleri dirilteceğini okuyoruz: (İncil Luka 23,34) ''Buna şaşmayın. Mezarda olanların hepsinin O'nun sesini işitecekleri saat geliyor. Ve onlar mezarlarından çıkacaklar. İyilik yapmış olanlar yaşamak, kötülük yapmış olanlar yargılanmak üzere dirilecekler.'' Incil Yuhanna 5:29.

Rab İsa göğe alındıktan sonra, Onun Öğrencileri, Antakya'da ilk kilise kurdular. ( İncil kitabinda Res:11:26.) Bu kilisenin yöneticileri, ırk'a ve cinsiyet`e bakmaksizin, Hristiyanlığı yaydiler: ’Yeni yaradılışı giyindiniz. Bu yenilikte Grek ve Yahudi, sünnetli ve sünnetsiz, barbar, İskit, köle ve özgür ayrımı yoktur. Mesih her şeydir ve her şeydedır’ (İncil kitabinda: Kol.3.11). İşte Hristiyanlik Antakya'dan tüm milletlere müjdelendi. (İncil kitabinda Res:22,21)

Rab İsa'nın emri şudur: Sizi sevdiğim gibi birbirinizi sevin. Hiç kimsede, insanın, dostları uğruna canını vermesinden daha büyük bir sevgi yoktur. Size buyurduklarımı yaparsanız, benim dostlarım olursunuz. '' (İncil:Yuh.15:12.) Önemli olan ismen Hristiyan yahut ismen Müslüman olmak değil, ancak içten ona inanmak ve bu dünyada iyilik yapmaktır! Kardeş Atalarimiz: Arab -Süryani, Ermeni, Türk veya Kürd olsun, bu Atalar için ve onların soyu için canını vermedi mi? Ama Kötülük yapan ister Müslüman olsun ister de Hristiyan olsun bir gün yaptığı kötülüğün karşılığını biçer.
Hz. Muhammed ne zaman doğdu ve kimdir?
Hz. Muhammed (S.A.V) kaynaklara göre 570, bazılarına göre ise 571 yılında Mekke'de dünyaya geldi. Doğumundan önce babasını, 6 yaşında annesini kaybeden Muhammed'i amcası Ebu Talib. Ebul Qasim Muhammed ibn 'Abd Allah ibn Abdul-Muttalib ibn Abd Manaf el-Quraschī (Arapça أبو القاسم محمد بن عبد الله بن عبد المطلب بن هاشم بن عبد مناف القرشي, . *, İslam'ın bir din kurucusu) Medine'de 632 8 Haziran Mekke;. † 570 ila 573 (Kaynak: Vikipedi özgür Ansiklopedi).

Melki Tekin
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Avrupa Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim