• BIST 82.504
  • Altın 147,463
  • Dolar 3,8179
  • Euro 4,0606
  • İstanbul : 4 °C
  • Berlin : 0 °C
  • Paris : -1 °C
  • Amsterdam : 4 °C
  • Zürih : -5 °C
  • Moskova : 0 °C
  • Lefkoşa : 14 °C

Kobane Bahane; Vandallık Şahane!

10.10.2014 18:00
Fikret Özdemir / www.fikretozdemir.com

Fikret Özdemir / www.fikretozdemir.com

Yine sahnedesin. Yine meydanlardasın... Bilindik enstrümanlarla arz-ı endam etmektesin... Bir elinde molotof kokteyli, öbür elinde taş... Önüne neresi gelirse yakıp yıkmaktasın... Derdin ne senin Birader?

Yani şmdi Kobani’deki saldıranlar, bu işi tezgahlayanlarla gidip hesaplaşman gerekirken; 100 binlerce Kürde kucak açmış ve onların yaralarını kıt imkanlarına rağmen sarmaya çalışan Türkiye’den ne istiyorsun?

Aslında senin ağababalarının ne istediği belli... Son yıllarda gerçekten harika giden bir ‘Çözüm süreci’ var. Bu süreç sayesinde,ne Kürt kardeşlerimizin ne de Türk Kardeşlerimizin ocaklarına ateş düşmemektedir.  Büyük bir barış projesi hayata geçmiş; Doğu ve Güney Doğu Anadolu’muzda, ilk defa ekonomi olarak yükselişe geçmişken, bu yapılanları aslında pek de sürpriz olarak karşılamadım.

Çünkü savaştan ve silahtan beslenen bir yapının; bu barış sürecinden haliyle rahatsız olacaktı... Buraya kadar nasıl sabrettiler inanın ben de anlamadım. Daha önceden bazı girişimleri olmadı değil; barışı ve süreci sabote etmek adına. Ama; sağduyu her zaman galip geldi ve oyunları havada kaldı bu beyzadelerin.

Şimdilerde ise; yine Gezi olaylarında olduğu gibi aynı ve benzeri bir kaos yaratıp; bundan bir iç savaş çıkarma gayretleri var. Bu iç savaşa neden olarak da, Türkiye’nin Kobani’ye yeterince yardım etmediğini göstermekteler. Türkiye başından beri; Suriye ve Irak’ın toprak bütünlüğünden yana olduğunu defaatlerce deklere etti. Buna rağmen, oradaki savaşa müdahil olmamızı ve bataklıkta bazı pis işleri bize ihale temek isteyenlerin varlığı da bir vakıa olarak karşımıza durmaktadır...

Türlü çeşit Türkiye karşıtı lobilerin oyununa gelmek isteyenler zaten dünden hazır yakıp yıkmaya. Ama sağduyulu Kürt kardeşim, bu oynanan oyunu en net bir şekilde görmekte ve bu oyunun bir parçası olmak istememektedir...

Artık o bölgelerde yaşayan vatandaşlarımız ekonomiyi, ticareti, kültürü, sanatı konuşmak istiyor. Zaten 40 yıldır süren bu savaştan halk bezmiş vaziyette. Umutlu olmak isteyen, savaş değil barış konuşmak isteyen bir millet olmasına rağmen Güney Doğu’da, kendi milletinin gerçeklerine taban tabana zıt bir yapının yaptıkları taşkınlıklar aslında yine orada yaşayan insanlara zarar vermektedir.

Her fırsatta, Türk hükümetini orada baskıcı ve işgalci gören bir zihniyeti temsil eden; yapıcı olmaktan çok, yıkıcı olan bir ayrılıkçı zihniyetin açtığı yaralar da gittikçe daha derin bir hal almakta. Okullara karşı başlatılan yakma eylemleri artık haddini aşan boyutlara gelmiştir.

‘Özgürlik istiyoruz’ bahanesi ile, oradaki masum vatandaşın dükkanını yakıp yağmalayan ziniyet mi nuralara özgürlük getirecek. Çapulculuğun kanununda vandalizm vardır... Vandallar da en büyük özgürlük düşmanıdır.

Sakın ola Kürt kardeşim bu vandalların oyunlarına gelme... Bunların senin derdinle bir dertleri olmadığı apaçık ortadadır. Şımarık bir güç sarhoşluğu ile, önüne gelen yere saldırarak, sözüm ona Türkiye devletine kafa tutmaya çalışmaktadır. Ama, şu unutulmasın kİ, Türkiye Cumhuriyeti Devleti, güçlü ve son derece dinemik bir devlettir.

İçimizde yaşayan hangi aidiyette olursa olsun bizim öz kardeşimizdir. Kürtler de bizim başımızın tacıdır. Bu vandallar ne yaparsa yapsınlar; bu kardeşliğimizi bozamayacaklar. Çünkü bu kardeşliğin temeli tam 1200 yıl önce atılmıştır.

Her zaman Türk ve Kürt kardeş olarak kalacaktır... Onu ayırmak isteyen de hain olarak anılacaktır...

 

www.fikretozdemir.com

 

www.fikretozdemir.com

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Avrupa Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim