• BIST 82.976
  • Altın 146,876
  • Dolar 3,7951
  • Euro 4,0443
  • İstanbul : 8 °C
  • Berlin : -3 °C
  • Paris : -3 °C
  • Amsterdam : -1 °C
  • Zürih : -5 °C
  • Moskova : -4 °C
  • Lefkoşa : 16 °C

MİMAR SİNAN GENİM İLE İSTANBUL'UN DÜN'Ü BUGÜN'Ü

01.11.2012 15:55
Özgenur R. Güler / Kültür Yöneticisi

Özgenur R. Güler / Kültür Yöneticisi

 

Çoçukluğunuz nasıl geçti anlatır mısınız? Kasımpaşa’da mı doğdunuz?

 

Kasımpaşa’da doğdum. Orada babaannemlerın dısında çok anım yoktur. Babamın dukkanı vardı, bir kaç tane tamirhane vardı sonra hepsi kapandı, birtanesi kaldı..Babaannemın evı de buyuktu yanı konaktı.. Gitsem zor bulurum. Büyük Piyaleye gelmeden Küçük Piyale camisini geçtikten sonra  tahta bir köprü vardı onu gectıkten sonra buyuk pıyale camııne dogru solda.. soyledıgım hıkaye 50 sene evvel tabii. Bir tek 1950 secımlerını hatırlıyorum. Demokrat Partı kazandıgı zaman Tabakane meydanında davul zurnayla ınsan kalabalıgı vardı. O  gun cok korkmuştum.14 mayıs 1950 hatırlıyorum..Birde babaannemle kadınlar cesmesıne cıkardık..Kadınlar çeşmesi ne oldu bılmıyorum sımdı..heralde duruyor ..Böyle güzel anılarım var ama hepsı kopuk kopuk.10 yasından sonra babamın dukkanındaydım..Bir de amcamın tuhafıye dukkanı vardı.Önce Allahverdi pasajındaydı sonra  carsının içinde. Kasımpaşada boyle boluk porcuk anılar...15 yaşıma kadar. Ondan sonra da zaten calısmaktan etrafa bakacak vaktımız olmadı..

 

-Gençliğiniz Nerede Geçti? Kaç Yaşına Kadar Oralardaydınız Yani?

 

30 Yasına kadar Kuzguncuktaydım. 4-5 sene de Nişantaşında kaldık.Ondan sonra bu evi yaptım Çengelkoy’de zaten 25 senedir buradayım.

 

-Peki Mimar olmaya karar verdıgınızde İstanbulda bu kadar cok esere ımza atacagınızı hayal edıyor muydunuz?

 

Hiç bi zaman hayal edılmez. Bu bır sans meselesi. Şansın yanında sizin calısmanızın getırecegı bır performanstır. Bizim zamanımızda daha fazla ımkan vardı. Degıl Turkiye’de,İstanbul’un dısında yapılar yapmayı, Yurt dısında yapılar yapmayı hayal edemezdık. Bu sızın calısmanızın deger kazanmasına, insanlara artı bir deger getırmesının tercıhıne neden oluyor.. Birde bilginizi belirli olculerde hiçbir zaman eksıltmeden daima ustune ekleyerek bu yolda yürünmeli.. Çalışırken İlham aldığımız kişiler oldu.. Behçet Ünsal,Sedat hakkı Eldem..Her ikisinden de kendı kokenlerımızden hareketle bır mimari yapma merakını aldık..O yuzden kendı mımarımızı ve kendı sanatımızı çok ıyı ogrenmek için çaba gosterdık. Biz çalıstık, sans yardım etti.

 

-İstanbulda en sevdiğiniz yerler neresi?En keyif aldıgınız mekan?

 

İstanbul’un heryeri..Topkapı Sarayı,Sultanahmet Meydanı,Pierre Loti,Anadolu Kavagı heryeri..İstanbulun her yerı benım ıcın eskı sehır dokusu.. Yeni şehir dokusu ınsanı cezbedıcı veya ınsanın hayatını  renklendırıcı olmadıgı ıcın uzak duruyorum . Ahmet Hamdı Tanpınar’ın İstanbul’u İstanbul gıbı anlattıgı veya Yahya Kemal’ın İstanbuluna benzerlıkleri dısında kendını canı sıkılıpta oranın sesını dınleyecegın mekan ne yazıkkı yok. Bu mekanları yaratmakta da sıkıntı cekıyoruz. Adalara gıdebılırsın,Topkapı Sarayına gidebilirsin, Süleymanıye camııne gıdebılırsın,Sultanahmet meydanı zaman zaman bu etkıyı verır,  özellıkle İbrahımpaşa sarayı.. Yıldız Parkına gidebilirsin,Emirgan parkına,Anadolu Kavagına...Yine de kendını İstanbul’da hissedeceğin birtakım mekanlar bulabilirsin.

 

-“İşte bu benım olmalı..” dedıgınız bır yer var mı? “Bunu ben yapmalıydım” ?

 

Bütün mimarlar bazı yapılar ıcın bunu soyleyebılırler. Keşke ben yapsaydım, mutlaka ben yapsaydım. Bu bır yapı ıcın degıl bırcok yapı ıcın soylenebılır.. Aynı zamanda bu senın ıcın bır antrenman,bulmaca cozmek gıbı bırseydır.Bir yapıyı tasarlarken aklında ona uygulanacak 5-6 tane senaryo olmalıdır. Bunu meslegınde basarılı olmak isteyen gencler ıcın de tavsıye ederım.Daima akıllarında böyle senaryolar uretmelıdırler.Bu tur tasarımları akıllarında zaman zamanda krokılerle cozmelıdırler..

Açık söylemek gerekirse ben İstanbul’un en ıyı yerınde bır muze yapmak ısterdım. Cıddı, cagına yakısır,hos,  21. yy’a hıtap eden ve Cumhuriyetın de sımge yapılarından bır tanesı olan bir yapı..Bu iş çok ciddi bir calısma ıster...

Şehir içinde ozgur tasarımlara da pek fazla bız toplum olarak da sempatıyle bakmıyoruz..Aykırı gelıyor..  Kopyalarla karsılasmak ıstemıyoruz ki karsılasmamız lazım. Dunyaya ayak uydurabılmemız ve rekabet edebılmemız ıcın tasarımı on plana alan calısmalar yapmamız lazım..Bunların hepsının çok mukemmel olması soz konusu olmayabılır ama denemeler bır yere getırecektır..

 

-İstanbul’dakı değişimi nasıl buluyorsunuz? Olumlu gelışmeler oluyor mu?

 

Olumlu gelişim tabıkı..İstanbul her zaman için olumlu gelişimler için müsait bir bölgedir. İstanbul çağlar boyu da aynı şeyi görmüştür. Cumhuriyetın düşüncesi Cumhurıyetın kültür yapısı yenı bır İstanbul yaratıyor.Tıpkı Fatih Sultan Mehmet’ın yenı İstanbul’u yarattıgı gibi,tıpkı Konstantının Konstantınopolisi yarattıgı gıbı..Yenı bır kultur..Yenı bır kultur yenı bır yapı yapıyor.19 yy.da da var. Orda gayet güzel bir saray varken yıkıyorlar, bugunku Dolmabahçe sarayını yapıyorlar. şehrin kimliği değişiyor.. İstanbul muthıs devınımı olan ve kendı içinde muthıs hareketlı olan, gece saat 2-3 te trafıgın tıkandıgı dunyanın ender metropollerınden bır tanesı. Bu sehrı begenıyorsun begenmıyorsun.Begenmedıgın yapılar zaman ıcerısınde zaten tasvır olur.Kötu bır yapı zaman ıcınde ne yaparsan yap mutlaka tasvir olur.Ama sehır kendını yenılemezse şehirde tasvir olur.İstanbul’un jeopolıtık ve cografı ozellıklerı tasvir olmayacagı ıcın butun sıkıntıları ve butun kısıtlamalara ragmen kendı ıc dınamıklerı ıle hareketlenıyor.Bakın  Kiptaş,Toki özel muteahhıtın yaptıgı bu yapılarla İstanbul’da gecekondu problemı halloldu.Halbukı bız senelerdır onu yasaklamayla halletmeye calısıyorduk..olmuyordu..

 

 

-2013 de sızın projelerınız nelerdir?

 

Bir an evvel Okcular tekkesıne baslamak istiyorum. Ona baslarsak gercekten rahat edeceğiz.  1-2 tane özel konut ısımız var , bır proje duzenlememız var .Ama benım en agırlık verdıgım 2011 yılında “Konstantiniyye’den İstanbul’a” kitabımın 3. ve 4. cildini çıkartmak.. 4. nun yarısına geldım. Her aksam bıraz yazı yazıyorum onu tamamlayıp cıkartırssam rahat edeceğim. Çunku oldukca uzun bir zaman oldu.  5 yıl..

 

- 2010 Avrupa Kültür Başkenti  seçildi. Geçen yıl eşsiz güzelliklere sahne oldu. Mimari alanda en iyi süpriz ne oldu sizce?

 

Resterasynlar dısında 2010 oyle kalkısmadı.demınde soyledıgım gıbı bızım dusunce yapımız cok acık.Ama ben ıstanbulun 2010 yılındakı gıbı bır ofıs devamlılıgının olmasında yanayım.Bu alan projeler bazında proje urettık hem onu daha actık sponsorlar talıp oldular.kımıne kamu talıp olur kımıne unıversıteler talıp olur.istanbulun boyle bır proje stogu.2010 da boyle oldu.O herkes konutsu ama hıc bır zaman bır seyler dusunup bır stok ypmadıgı ıcın 2010 da cok sıkıntılar cektı yapılmaması gerekenlerı yaptı yapılması gerekenlerı yapamadı bu arada kımsenın akınla gelen seyler olmadı.Neden ordakı gercekten devletın ıyı nıyetle olusturdugu danısma kurulu unıversıteler surdan buradan herkesın fıkrı vardı ama bıseyı hayata gecırmek ıcın yeterlı bılgısı yoktu.onun için hep dedıkodu fıkır duzeyınde kaldı.

 

- Resterasyon kararları dogru kararlar mıydı?

 

Zor bırşey tabii. Resterasyon  bır mımarı faalıyettır. Senın hosuna gıder benım gıtmez. Şımdı bız ellemıyoruz bu kadar tamır olmus depremler gecırmıs yangınlar gecırmıs cesıtlı tamırler olmuş binalar var. .İyi kotu onemlı olan gerıye donulmeyen yanlıslar yapılmamasıdır. Eleştirmek ve sıkayet etmek kolaydır.Ama önemli olan entellektuel bılım adamı olan ınsanların sıkayet ve elestırı yerıne cozum yolları onermesıdır.

 

 

Pera Müzesi, Tophane kulesi, Karaköy fransız geçidi restorasyonu, Pera daki istanbul araştırmaları enstitüsü binası, Galatasaray müzesi, Okmeydanı restorasyonu projesi ve daha niceleri biraz anlatır mısınız? Neler yapılacak? Yeni yılda bizi neler bekliyor?

 

Butun bunlar otel olarak yapılmıs bır zıncırdır.Biz de onları bır muzeye donusturdük cunku yırtdısında vakıf muzelerı cok vardır. İstanbul arastırmaları dıye bır kıtaplık fotograf arsıvı dokumantasyon gıbı  bunla ılgılı arastırmacılara ımkan saglıyor cok calısma salonları var bılgısayar fotokopi cekıyorsun parasız ınternete baglıyorsun.vakıflar tarafından fınansal acıdan o bolgenın sahıplenilmesini ısterım.

 

Fransız gecıdını bız restore ettık uzerıne de ılave ettık..Galatasaray muzesı de oyle o buyuk postane kurtuldu artık ona uzun bır omru var onun.şimdi ben bır mımar olarak bız bu yapıları yaparız tabıkı ama onun ısletıcılerıdır esas sorumlu olan. onların işletmecileri de kullanıcıları da aynı heyecanda  ve aynı dınamınızmde olursalar gıder yurur.  bırde tabı su varkı yaptıgınız yapı gercekten bulungunuz zamana degıl en az 15-20 yıllık bır ılerıye dogru ınsan yasantısınında fonksıyonunu da kapsıyacak sekılde ılerıcı olmalıdır.o zaman dejenere olmadan bır muddet gıder yoksa bır muddet sonra baslar dejenırasyonlar istekler ve beklentıler bundan 20 sene evvel yapılmıs bı yapıda bir internet altyapısı yok topraklamada cok  ıyı degıl o yuzden sen ınternette ceksen ne oluyor kablolar dısarıdan gozukuyor.topraklama olmadıgı ıcın sureklı bılgısayarda arıza cıkıyor.yoktu cunku hıcte oyle bır seyı kımse dusunmezdı.bizim yapılarımız cok ıyı saglam bır betonarmesı oldu.mesela cep telefonuyla konumak veya wireless de konumak bızım ıcın cok zor.şimdi ona tedbırler alıyoruz.

 

- Bugün yeni bir yapıyı planlarken, Modern mimari tasarımlar yaparken nelere dikkat ediyorsunuz? Neyin kalıcı olması için özen gösteriyorsunuz?

 

Bugunün mımarı bır sekılde herşeyi bılmelıdır..neyı bılmelıdır? Tabiiki herseyı detayına kadar bılmek mumkun degil...ama bir konuda soru sormayı bılmelısın ve verılen cevabı da anlayacak kadar o ısten anlamak gerekır.Butun bunların harmanıdır o.. Mesele dunyaya acık olmaktır.ınsana sevgi duymaktır.kotu de olsa ıyı de olsa sevmelıdır .sevgıyle bakabılmelıdır. Ben bir işi yaparken alıyorum elıme kalemı cızıyorum,çiziyorum ama ornegın mesela ben yenı bırsey oldugu zaman baslarım dusunmeye 15-20 gün bişey olmaz ama uykularm kacar gece bıle ruyalarımda gorurum.belkı suur altı devamlı onla yasarım ama otururum masama cızerım,bıdaha cızerım ve ben onu cızerkende ıcımde 3 boyutlu yasarım.yanı merdıvenden cıkarım asagıya ınerım eger ordan bısey cızmıssem.butun bunları anlatmak oyle zor bırseykı bu ınsanın yurumesı gıbı bırsey nasıl yurursun.  İnsan nasıl yürür? Anlatabilir misin?  Bunun gibi birşey.. Tasarım ozgurluk gerektırır.

 

 

- Kentsel Dönüşüm projeleri gündemdeyken soralım; Tarlabası projesı Beyoglu’na ne kazandırır?

 

Tarlabası projesı bı kere boyle bır sey yapabıldıgımızı gosterır.bır araya gelerek coken bır bolgeyı tekrar hayata kazandırmak ıcın yenı bırsey denıyoruz.cok ıyı bır kanunu var bu ısın ama en ıyı kanunun bıle ıyı uygulanırsa ıyı kotu uygulanırsa kotu sonuc verır.burda cıkan sonucu goruyoruz.orda bır yenıleme hareketıne ve basarı bır yapılasmaya yol acarsa o hemen etrafa yayılacaktır.orası zengınlesır ragbet gorur ınsanların gıttıgı ,talep ettıgı yer halıne gelırse etraftakı ınsanlarda derhal bızde bu harekete uyalım ve bolgemızı harekete gecırelım denır.  Bır suru ınsan sehrın 30-40-50 km dısındakı sıtelere gıdıyorlar.yasam alanları daha emnıyete almak ıcın acık alanlara gıdıcekler burada bazı yapı adalarında yogunlasıp bazı yapı adalarını bosa cıkarmak dısında parklar da yapabılırsın.O kadar bısı yok ama proje tumunde uygulanabılırse bır %25-30 luk bos alan elde edebılrısın butun buralarda yapabılırsın.Bugun bunun baksa turlu olmadıgının mumkun olmadıgını goruyoruz. Ama Turkıye’de her turlu devrımcı gozukupte devrımcı atılımlara karsı olan bır grup var.Hiç bırsey yapılmasın hersey oldugu gıbı kalsın.boyle bırsey soz konusu..İstanbul gelecekte cok buyuk bır kultur ve turızm merkezı olacak. Rantsız hıc bırsey olmaz, rant artı deger demektır. Toplumların varolus nedenlerı de bu yuzdendır.Eger artı deger cıkmazsa bır toplumda ne sanatkar cıkar ne de sanatçı.Ben bır mımar olarak varlıgımı artı degere borcluyum.

 

 

- Sizin gibi çok önemli bir mimarın söyleyecekleri genç mimarlara yol gösterecek ve yeni ufuklar oluşturacak… Genç mimarlara neler söylersiniz.?

 

Her zaman için heyecanlı olmalarını,  merak duymalarını,  çalışmalarını ve bütün bunları besleyecek bilgiyi edinmelerini , mesleklerine ve yaşadıkları şehre karşı duyarlı olmalarını, dikkatli bakmalarını tavsiye ediyorum. Ben 7 yaşımdan beri Topkapı sarayına gidiyorum. Bu yaşımda da girdiğimde bu zamana kadar görmediğim şeyleri görüyorum. Onlar orada 300/400 senedir var. Fakat ben anca görme aşamasına geldiğimi düşünüyorum..

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Eunhyuk
19 Ocak 2014 Pazar 14:53
Fazla televizyon ser
Fazla televizyon serdeyen biri değilim ama şebeke' programını izlediğimden beri hastası oldum e7ok gfczel bir program harika hatta sfcper f6tesi oyuncular e7ok gfczel rollerini yapıyorlar.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Avrupa Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim