• BIST 97.955
  • Altın 219,646
  • Dolar 5,3378
  • Euro 6,0661
  • İstanbul : 6 °C
  • Ankara : 3 °C
  • Frankfurt : 0 °C

Münih'te Mevlid-i Nebi Programı düzenlendi

00pm17ı
Münih'te Mevlid-i Nebi Programı düzenlendi
DİTİB Münih Bölge Merkez Dernekleri tarafından Münih'te düzenlenen Mevlid-i Nebi Program, yüzlerce vatandaşın katılımıyla saat 13:00'da başladı.

Bayram Aydin, Münih 

DİTİB Münih Bölge Merkez Dernekleri tarafından Münih'te düzenlenen Mevlid-i Nebi Programı yüzlerce vatandaşın katılımıyla saat 13:00'da başladı.

İstiklal Marşı'nın ardından tüm şehitler için sela okundu ve ardından dünya Kuran okuma birincisi Alpcan Çelik güzel sesiyle Kuran-ı Kerim okudu. Daha sonra DİTİB dernekleri adına DİTİB Garching Başkanı Mehmet Azal, selamlama konuşması yaptı.

Programda şu konuşmalar yapıldı:

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Osman Tıraşçı, nafaka için Almanya'ya gelen insanlarımızın, bu gün bir araya gelip güzel programlara imza atıp İslamın bu diyarlarda yaşanmasına vesile olduklarını söyledi. Tıraşçı, Allah'ın bize Hz. Muhammed'e ümmet olma nimeti nasip ettiğini ve bunun bizler için büyük bahtiyarlık olduğunu anlattı. Tıraşçı, konuşmasında Kuran'da Efendimizin nasıl tanıtıldığına ve bir Müslümanın nasıl tarif edildiğine değindi. 

Münih Başkonsolosu Mesut Koç, peygambermizin şefaatine nail olmayı diledi ve tüm şehitlerimize Allahtan rahmet diledi. Koç, Türk toplumunu biraraya getiren böyle güzel bir programda bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 

Din Hizmetleri Ataşesi Kuddusi Uysal, Peygamber sevgisiyle salonu doldurdukları için katılımcılara teşekkür etti ve programla onun sevgisini Münihte yaşatmak istediklerini söyleyip, Türk milletinin Hz. Muhammed'e olan sevgisine değindi. Hz. Muhammed'in ırkçılık ve asabiyete karşı verdiği mücadeleye işaret eden Uysal, Efendimizi daha iyi tanıyıp Müslüman kültürümüzü kimliğimizi pekiştirmemiz, Alman toplumunda birlik ve beraberlik içinde yaşayıp,  İslamı en güzel şekilde temsil etmemiz gerektiğini söyledi. 

DİTİB Genel Başkan Yardımcısı Suat Okuyan, efendimizi anmaya, anmaktan anlamaya ve anlamaktan yaşamaya gayret ettiklerini ifade etti. 

Bu haber toplam 3101 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Avrupa Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim