• BIST 83.106
  • Altın 146,948
  • Dolar 3,7641
  • Euro 4,0426
  • İstanbul : 7 °C
  • Berlin : -4 °C
  • Paris : -1 °C
  • Amsterdam : 0 °C
  • Zürih : -7 °C
  • Moskova : 1 °C
  • Lefkoşa : 14 °C

SULTAN FATİHİ ANLAMAK (4)

20.11.2011 23:03
Nevzat Laleli

Nevzat Laleli

Hatıralar canlanıyor… (4)

Sultan Fatih’i iyi anlayabilmek için o gencecik yaşta taşidığı ideallerini, uzak görüşlülüğü, ilmini ve ihlâsını iyi bilmek lazımdır. Bunca çalisma ve gayretinin neye dayandırdığına iyi bakmak lazımdır.

Avni mahlasıyla yazdığı bir gazelinde Sultan Fatih;

İmtisal-i Cahidü fi'llah olubdur niyyetüm Din-i İslam'un mücerred gayretidür gayretüm FazlHakk u himmet-i cünd-i Ricaullah İle
Ehl-i Küfri serteser kahreylemekdür niyyetüm Enbiya Evliyaya istinadum var benüm Lütf-i Hakk'dandur heman ümmid-i feth ü nusretüm Nefs ü mal ile n'ola kılsam cihanda ictihad
Hamdülillah var gazaya sadhezaran rağbetüm Ey Muhammed mücizatAhmed-i Muhtar ile
Umarum galib ola A'da-yı dine devletüm " demektedir.

Sadeleştirilmiş şekli;
Niyetim, ALLAH yolunda savaşmaktır
Gayretim yalnız İslam dininin yücelmesidir
ALLAHn ve Evliya ordusunun yardımıyla
Küfür Ehlini baştanbaşa kahreylemek niyetim
Peygamberlere ve Velilere dayanmışlığım var benim
ALLAHn lütfundandır fetih ümidim ve kuvvetim
Benliğimi ve malımı dünyada feda etsem ne olur?
ALLAH'a hamd olsun, var ALLAH yolunda savaşmaya yüz bin rağbetim
Ey Mehmed ! Ahmed-i Muhtarn mucizeleriyle
Umarım galip olur din şmanlarına devletim "

BİR ÖNEMLI ÖRNEK DAHA

Biz inanıyorduk ki “Gençlik…” sadece yaşa bağlı bir tarif değildir. Yaşin gençlik etkinliklerinde, sayılamayacak kadar özellikleri varsa da esas gençlik, davranışlarının ruhla ilgili olduğudur. Öyle ya, 90 yaşinda altı evladı ve torunu ile Medine’den kalkarak at sırtında, deve sırtında iki sefer İstanbul önlerine kadar gelen ve orada şehit şerek yine oraya defnedilen Eba Eyyup El Ensari hazretlerine (Eyüp Sultan) kim ihtiyar diyebilir ki? Veya hangi genç olduğunu iddia eden kişi, bu zatın yaptıklarını yapmaya güç yetiştirebilir ki?

Bu zatın son demlerinde etrafındakilere vasiyeti; “Ben ölünce cesedimi, şman içlerine götürebildiğiniz kadar götürün ve oraya defnedin. Zira ben kabrimde, cihad eden atlılarımızın nal seslerini dinlemek istiyorum” demesi ne kadar müthiş bir olaydır.

Eba Eyüp El Ensari, Medine’lidir ve ensardandır (Mekkeli muhacirleri bağırlarına basanlar). Peygamberimiz, Hazreti Ebu Bekir’le Medine’ye hicret edince, Mescid-i Nebevi ve çevresindeki konutlar inşa edilinceye kadar onun evinde misafir kalmıştır. Bedir harbi, Uhut harbi, Hendek harbi ve Mekke’nin fetihleri gibi harplere katılmıştır. Bu harplerde İslam ordusunun bayraktarlıklarını yapmıştır.(r.a)

İleri yaşta olmalarına rağmen, yaşlarına aldırmadan Allah yolunda, hakkı hâkim kılmak için çalisanlara bu mübarek zat, ne güzel bir örnektir.

Eba Eyüp El Ensari, harbin en kızgın noktalarına pervasızca gidiyor. Surlara çikmak için kızgın yağlar dökülen, rum ateşi atılan ve ok yağmurlarının bulunduğu bölgeye giriyor.

Kendisine; “Ey Peygamberimizin geri bıraktığı emaneti… Lütfen tehlikeli alanlara girmeyiniz. Hem bilmiyor musunuz mu ki ayette; kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın buyrulmuyor mudiyorlar. O da onlara;

“Evladım… Bu ayet bizim için inmişti…“ diyor ve ilave ediyor.

“Biz bir gazadan (savaştan) dönmüştük. Üzerimizden daha zırlarımızı çikarmamistik. Peygamberimiz bizim bir başka gazaya gitmemizi emretti. Biz de kendisine;

Ya Resulallah… Bu mevsim, hurma bahçelerinin altlarının çapalanma mevsimidir. Eğer bu mevsim geçirilirse hurma ağaçları hurma vermezler. Hepimiz açlık çekeriz. İzin verirseniz şimdi ağaçların bakımları meşgul olalım. Bu işler tamamlandığında tekrar emrinizdeyiz, dedik” diyor.

İşte o zaman bu ayet inzal oldu ve bize ihtar etti ki;

“Dünyalık işlerle oyalanacağız diyerek, cihadı terk veya tehir etmeyin ve kendinizi tehlikeye atmayın” buyruldu.

Eğer ben gaza meydanında yapılması gerekenleri yapmaktan kaçınır ve geri çekilirsem asıl o zaman kendimi tehlikeye atmış olurum” diyerek, onlara savaşin kızgın ortamında ders vermiştir.

İşte milli gençlik öyle gençliktir ki, yukarıda verdiğim bu örneklerde olduğu gibi İslam’ı tam ve kâmil manada anlamış ve hayatına tatbik etmektedir.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Avrupa Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim