• BIST 101.971
  • Altın 230,145
  • Dolar 5,3205
  • Euro 6,0379
  • İstanbul : 7 °C
  • Ankara : 10 °C
  • Frankfurt : 10 °C

Türk ve Müslüman toplumunu suçlamalara son verilsin!

00pm18ı
Türk ve Müslüman toplumunu suçlamalara son verilsin!
Münih Türk Dernekler Birliği platformu, geçtiğimiz günlerde Göçmenler Meclisi’nin Genel Kurul toplantısında T.C. Başbakanı Binali Yıldırım ve DİTİB’e yönelik provakasyon girişimine Marienplatz meydanında yaptığı basın açıklamasıyla tepki gösterdi.

Avrupa Bülteni

Münih Türk Dernekler Birliği platformu, geçtiğimiz günlerde Göçmenler Meclisi’nin Genel Kurul toplantısında T.C. Başbakanı Binali Yıldırım ve DİTİB’e yönelik provakasyon girişimine Marienplatz meydanında yaptığı basın açıklamasıyla tepki gösterdi. Avrupa Bülteni’nin haberiyle kamuoyunun haberdar olduğu provakasyon girişiminde bir üye, Başbakan Binali Yıldırım’ın da bulunduğu DİTİB Münih Merkez Camiinde cihat çağrısı yapıldığı ve 900 camiili DİTİB’in bu çağrıya uyduğu iddia etmişti. Basın açıklamasında bu iddianın yalan ve iftira olduğunun altını çizen platform yetkilileri, iddiayı ortaya atan üyeden “itibara zarar veren iftira yüzünden” Türk ve Müslüman toplumundan özür dilemesini talep etti ve aksi halde yasal adımlar atacakları uyarısında bulundu. 50’den fazla derneğin desteğini alan platform yetkilileri ayrıca, Münih Belediye Başkanından “asılsız ithamları” araştırmasını istedi. 

 

Platform tarafından yayınlanan basın bildirisi:

2 Mart 2018 Cuma, saat 15, Münih Marienplatz'da Basın Açıklaması: 
Göçmenler Meclisi'nde rezalet – Türk ve Müslüman toplumunu suçlamalara son verilsin! 
 
20 Şubat 2018 günü Münih Göçmenler Meclisi'nin Genel Kurulu'nda kabul edemeyeceğimiz bir rezalet yaşandı. Bazı kişilerin sergilediği bu düşmanca tavır toplumsal barışı uzun vadeli zedelemektedir. Hep beraber daha da güçlü şekilde bu yanlış ve düşmanca söylemlere karşı gelmeliyiz ki, artık açık açık söylenmesin. Eleştiri sınırları aşılarak açık açık düşmanlık çoktan realite olmuştur ve durdurulması gerekmektedir. Göçmenler Meclisi ekip ruhu içinde beraber çalışmaktadır, ama bazı belli üyeler bu barışı bozuyor, en son olayda olduğu gibi. 
 
Münih Belediye Binası’nda toplanan Genel Kurul’da Göçmenler Meclisi’nin bir üyesi 16.02.2018 tarihinde DİTİB Münih Merkez Camii (DİTİM)’deki Cuma Namazı’nda Güvenlik Konferansı’ndan dolayı Münih’te bulunan Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı ve başka Bakanlar ile değerli şahsiyetlerin olduğu ortamda, Cihad’a çağrı yapıldığını ve bu çağrıya güya 900 DİTİB Camii’nin katıldığını itham etmiştir. Bunun üzerine başka bir Göçmenler Meclisi Üyesi söz alarak, o gün o Cuma Namazı’nda kendisinin de hazır bulunduğunu ama böyle bir çağrı yapılmadığına şahitlik etmiştir. Böylelikle belgelenemeyen bu iddianın 
yalan ve iftira olduğu ortaya çıkarılmıştır. Bu açık açık söylenen yalanın yine açık açık geri alınmasını talep ediyoruz! Bu itibara zarar veren iftira yüzünden özür dilenmesini talep ediyoruz! Aksi takdirde yasal adımları atma hakkımızı kullanacağız. 
Cihad’a çağrı Almanya’da suçtur. Bu iftirada devletin güvenliğini tehdit eden bir suç işlendiği izlenimi verilmek istenmektedir. Türkiye ve Türkiye kökenlilere karşı olan kızgınlık, Belediye’nin kurumlarına seçilmiş üyeler tarafından Münihli vatandaşlara karşı haksız ve onur kırıcı metodlar kullanma hakkını vermemeli. 
 
Bu  rezil  imadan  sonra  bir  Belediye  Meclisi  Üyesi  bu  oluşan  ortamı  devam  kullanarak  Meclis’in  Türk  üyelerine  karşı kışkırtmalara devam etmiştir ve bu üyeleri özellikle Kürt düşmanı ırkçılar olarak göstermiştir. Belediye Meclisi Üyesi gururla kendisinin de şahıs olarak „aşırılık“ şüphesinden dolayı Anayasayı Koruma Dairesi tarafından takip edildiğini açıklamıştır, bu durumu hafifletmeye çalışmak için kendi partisi olan „Sol Parti“nin de takip edildiğini açıklamıştır ve PKK’nın terör örgütleri listesinden çıkarılmasını talep etmiştir. 
 
Son Göçmenler Meclisi seçimlerinden beri bazı çevreler tarafından Türk kökenli üyelere devamlı baskı uygulanmak istendiği görülüyor, Türk kökenli üyeler yanlış bilgiler ile kötüleniyor ve suçlanıyor, böylelikle inandırıcılıkları sorgulanıyor ve Münihli göçmenlere hizmet etmeleri engelleniyor. Son Göçmenler Meclisi seçimleri öncesi adaylarının çoğunluğu Türk olan listelere karşı yapılan daha hala belgelenemeyen ithamlar, hem seçime katılım oranlarına ve seçim sonuçlarına hem de yönetimin ve komisyonların bileşimine etki yapmıştı. Bundan dolayı çoğu Münihli göçmen için oy kullanabileceği tek siyasi katılım kurumu olan Göçmenler Meclisi manevi zarar görmüştür. Karşı fikri yayımlamadan tek taraflı haberler ile kamuoyu manipüle edildi. Bu metod başarılı olmuş ki şimdi yine uygulanıyor. 
 
Aşırı  görüşlü  insanların  gururla  ve  hiç  bir  siyasi  yaptırım  olmadan  her  türlü  ortamı  kullanarak,  toplumsal  rakiplerini kötüleyerek susturması kabul edilemez! 
Toplumsal rakiplerin siyasi var olma hakkının elinden alınması kabul edilemez! 
Türk göçmen grupları bu şehrin vatandaşları olarak anayasal çerçeve içinde huzur ve barış ortamında bütün hakları ve görevleri ile yaşamak istiyorlar. Ama bu barış içinde yaşamak isteyen vatandaşlar, kendilerini temsil eden Belediye kurumlarının bazı üyelerinin  çoğunluk  toplumu  tarafından  hiç  bir  hukuki  veya  manevi  yaptırımı  olmadan  kendilerine  saldırabildiklerine ve suçlayabildiklerine şahit oluyorlar. Korkarız ki, bazı grupların radikalleşmesi ve toplumun ortasındaki grupları asılsız suçlaması 
çoğalacaktır. 
 
"Münih Türk Dernekler Birliği" olarak birleşen 50'den fazla dernek, DİTİB ve Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'na yönelik yapılan asılsız ithamların sayın Belediye Başkanı tarafından araştırılmasını ve aydınlatılmasını talep ediyorlar. Biz dışardan gelen yoğun baskı ile Göçmenler Meclisi'nin etnik ve milli çatışmalara alet edilmesinin derhal bitmesini istiyoruz. Biz başka ülkelerin iç politika çatışmalarının Münih Belediyesi'nin kurumlarında tartışma konusu yapılmasının derhal bitmesini istiyoruz. 
Biz aslında hep beraber Münih'te yaşayan bütün Münihlilerin problemlerine çözümler için çalışmalıyız. Bu çabamızda sayın Belediye Başkanı'nın desteğini alacağımıza güveniyoruz. 
Biz Münih'teki Türk ve Müslüman toplumunun saldırı hedefi olmasının, iftiraların, açık açık hakaretlerin ve suçlamaların son bulmasını talep ediyoruz. 
Provokasyonlara Son! Suçlamalara Son! Yalanlara Son! Artık yeter! 
Münih Türk Dernekler Birliği

Bu haber toplam 5665 defa okunmuştur
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Buhaberehenüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Avrupa Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim