• BIST 82.504
  • Altın 147,463
  • Dolar 3,8179
  • Euro 4,0606
  • İstanbul : 4 °C
  • Berlin : 0 °C
  • Paris : -1 °C
  • Amsterdam : 4 °C
  • Zürih : -5 °C
  • Moskova : 0 °C
  • Lefkoşa : 14 °C

Uyum, Karnaval ve Mehter takımı

17.02.2010 09:05
Ahmet İncel

Ahmet İncel

Allah Allah Celilü'l- Cebbâr, Muinü's-Settâr, Hâliku'l-leyli ve'n-Nehâr, Lâyezâl, Zü'l-Celâl, birdir Allah! Ânın birliğine, Resûl-ü Enbiyâ  Peygamberimiz Cenâb-ı Ahmed-i Mahmûd-u Muhammed Mustafa (Bütün efrâd elleri göğsünde olmak üzere rükûa gelir gibi eğilirler, padişah geldiği zaman ise sâdece baş eğer, daha fazla eğilmezler.) Âl-i evlâd-ı Resûl-i Müctebâ imdâd-ı ruhâniyetine! Piran mürşidin, âşıkin, vâsilin hamele-i Kur'ân, güzeştegân, ehl-i imân ervâhına, avn-ü inâyetine! Halifetü'l-İslâm es sultân İbni's-sultân bil-cümle İslâmın necât ve seâdet ve selâmetine, pirler, erenler, üçler, yediler, kırklar, göçenler, demine devrânına ''Hû'' diyelim ''Huuu'' denildikten sonra bütün mehter takımı, davul ve zilleri şiddetli vurarak dokuz defâ ''Hû'' çekerler. Sonunda da üç defâ kös vururlar. Mehterin kendine has bir yürüyüşü vardır. Üç adımda bir durur, yarım sağa ve yarım sola dönerdi. Yürüyüş esnasında mehter etrâfı, hep bir ağızdan, ''''Rahim Allah, Kerim Allah'' derler. 

İşte böyle bir anlamlı bir duayla yürüyüşüne başlayan bir Mehter takımını Sodom ve Gomera’yı andıran, her türlü ahlaksızlığın ve soytarılığın mubah olduğu bir karnavalda düşünebiliyor musunuz?  Maalesef Almanya’nın Köln kentindeki geleneksel karnaval yürüyüşünde Düren Trabzonlulular Derneği  ve Karadeniz Ereğli Kardeş Şehir Derneği ortaklaşa olarak Bielefeld Türk Kültür ve  Sosyal Hizmetler Derneği Mehter takımıyla karnavala katıldı.  

Hem de ellerinde yeşil, kırmızı ve beyaz sancaklarla...  

Peki bu sancaklar ne anlama geliyor?

Kırmızı Sancak, kırmızı zemin üzerine beyaz üç hilalden oluşur. Buradaki Kırmızı ; Türklüğü , üç hilal ise hükmedilen üç kıtayı (Avrupa,Asya ve Afrika) temsil etmektedir. Yani üç Kıta üzerindeki Türklüğün hakimiyetini ifade etmektedir.

Yeşil Sancak, yeşil zemin üzerine beyaz üç hilal. Buradaki Yeşil, İslâmiyet’i, üç Hilal ise hükmedilen üç kıtayı (Avrupa,Asya ve Afrika) temsil etmektedir. Yani üç Kıta üzerindeki İslâmiyet’in hakimiyetini ifade etmektedir.

Ak Sancak, İstiklâl alâmeti olarak kabul edilir. Osman Gaziye 1284 yılında Selçuklu Sultanı Gıyaseddin Mesud Şah tarafından istiklâl alâmeti olarak gönderilmiştir. Bu Sancak Peygamber Efendimiz (S.A.V.)e ait olup Mısır sultanından Selçukluya geçmiştir.  

Hem de kutsal emanet marşlarımızı  söyleyerek...  

Ceddin deden, neslin baban 
Hep kahraman Türk milleti 
Orduların, pekçok zaman 
Vermiştiler dünyaya şan.  
Türk milleti, Türk milleti 
Aşk ile sev milliyeti 
Kahret vatan düşmanını 
Çeksin o mel’un zilleti.  
 

Dernek başkanları uyuma katkı  amacıyla karnavala katıldıklarını açıkladılar...  

Hangi uyum beyim? 

Uyumdan anladığınız bu mu?  Bilimsel, sosyal ve kültürel alanlarda uyum sağlamakta zorlanırken, hiç uymamamız gereken bir alanda, “karnaval kültürü” de mi uyum sağlıyoruz? Şimdi eksi üç derece soğuğa rağmen karnavala katılan yarı çıplak Almanlar sizi bağırlarına mı basacaklar? Gözünüzü seveyim “uyum” adına milli, kültürel ve dini değerlerimizi ayaklar altına almayın. Uyum demek benliğini yitirmek demek değildir...  

Yazıktır ecdadına... 

Mehmet Akif, İstiklal Marşımızda ne diyor 

Garbın afakını  sarmışsa çelik zırhlı duvar,  
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddım var.  
Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imanı boğar,  
“Medeniyet!” dediğin tek dişi kalmış canavar?
 

Sen ne yapıyorsun, medeniyet adına manevi değerlerimizi buralara kadar getirip ezdiriyorsun?

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Avrupa Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim