• BIST 83.067
  • Altın 146,538
  • Dolar 3,7912
  • Euro 4,0490
  • İstanbul : 5 °C
  • Berlin : -2 °C
  • Paris : 0 °C
  • Amsterdam : 0 °C
  • Zürih : -6 °C
  • Moskova : -1 °C
  • Lefkoşa : 5 °C

Vatanımdayım!

28.08.2013 21:43
Fikret Özdemir / www.fikretozdemir.com

Fikret Özdemir / www.fikretozdemir.com

Değerli gönüldaşlarım, ilk defa uzun zamandır vatanımı neredeyse karış karış dolaşıyorum. Her biri dünyaya bedel olan cennet beldelerimizi ziyaret ederek; oradaki güzel insanlarımız ile dertleşme imkanını buldum. İnanın o kadar çok ve çeşitli güzel duyguları bir arada yaşıyoruz ki.

Benim Anadolu'm başka, insanı ise daha bir başka. Hepsi gönül zengini ve müthiş misafirperver insanlar. İşte bu insanlar ki; yüzlerce yıldır varolan geleneklerimizi hiç bozulmadan hala yaşatmakta ve bu zamana kadar, dimdik ayakta tutmaktadır.

Nerdeyse aziz vatanın güneyinden başlayıp kuzeyine kadar olan bölgeyi karış karış taradık. Malatya'dan başladığım turu, Yozgat, Nevşehir, Kayseri ve daha bir çok ismini sayamayacağım irili ufaklı beldeleri de içine alarak devam ettirmekteyim. Bu gezimde şunu büyük bir memnuniyetle müşahade ettim; bizim insanımız hala devletine bağlı, hala müthiş bir tevekkül sahibi.

Aksaray, Niğde, Kırıkkale, Kırşehir illerimiz bunların birçoğunun ilçesi ve köylerini gezdik. Amcaların teyzelerin elini öpüp duadını aldık, gittiğimiz yerde misafirperverliğin en mükemmel örneklerini yaşadık ve gördük.

Tarlalarında yetiştirdikleri taze sebzelerini bizlere ikram ettiler. İnsanlarımızın medyanın ve Avrupa'da ideolojik kavga peşinde koşanların durumuna bakış açıları ise oldukça farklı. Anadolu insanımız bunların bir oyun olduğunu haykırıyor.

Bir çok kimsenin iddia ettiği gibi de; kaostan nemalanmak isteyen gruplara da bir hayli mesafeli. İstikrarın devamından yana olan vatandaşlarımız, Türkiye'mizin, bekasına gelecek olan her türlü saldırıya karşı da neredeyse bir nevi 'Milli' bir teyakkuz halinde.

Abartısız nereye gittiysem aziz vatandaşlarımız, sanki ağız birliği etmişçesine bana; devlet ve milletimizin bu hükümet döneminde çok daha güçlü bir hale geldiği ve dünyada daha fazla bir itibara sahip olduğunu söylediler. Hem de bunu büyük bir kıvanç ve gururla dile getirdiler.

Ekonomi olarak da cebe yansıyan bir çok olumlu gelişmelerin olduğunu ama ne yazık ki bu alandaki gelişmelerin pek tabii ki o kadar hızlı tabana doğru yayılmadığını belirten vatandaşlarımız, ama bu konuda da müthiş bir iyimserlik havasının olduğunu ve bu da piyasayı çok olumlu manada etkilediğini vurguladılar.

Tabii, yapılan ve yenilenen otoyollar ise gerçekten harika. Daha düne kadar yolların darlığı yüzünden bir çok kazaların olduğu vatanımda, artık bu sebepten dolayı ölümlerin olmaması oldukça sevindirici.

İnanın; her konuştuğum vatandaşım, bende büyük bir mutluluk dalgasına yol açtı. Herkesin yüzü gülüyor ve geleceğe daha bir umutla baktıklarını söyleyerek, bölgesinde ve dünyada söz dinlenen bir Türkiye'nin vatandaşı olmaktan da bir hayli mutlu olduklarını ifade ediyorlar. Herşeyden önemlisi, Türkiye'mizin başına sarılmak istenen belalar konusunda da bir hayli bilgi ve feraset sahibi olarak, dikkatli ve her türlü gelişemeleri dikkatle izliyorlar.

O kadar mutlu olduğum anlar oldu ki; bazen güldüm, bazen de mutluluk gözyaşlarıma hakim olamadım. Dedim ki kendi kendime; 'Bu kadar temiz mayası olan ve vatanına bu kadar gönülden bağlı insanlar varolduğu müddetçe, bu ülke kıyamete kadar elbet ilelebet payidar kalacaktır. Memleketini bu kadar seven ve her türlü zorluklara rağmen yine vatanına en ufak ihaneti aklından dahi geçirmeyen bu kutlu insanlara bakıp da bazılarının ders alması gerekmektedir.

Her fırsatta, vatanına ihanet ederek, kötülük ve nifak tohumları saçanlar bilsin ki; mayası ve hamuru oldukça sağlam olan bu İslam yurdunda, en ufak başarı sağlayamayacaklar. Ayrıca dikkatimi çeken bir diğer husus da, vatanımızın hemen hemen her yeri şantiye haline dönmüş. Hummalı bir çalışma var. Bütün beldelerde, şehirlerde müthiş bir şehircilik ve imarlaşma çalışmaları sürüyor.

Gördüğüm kadarıyla, yeşilleşme, ağaç dikme ve park alanları açma konusunda da şimdiki hükümetin oldukça başarılı çalışmaları var. Vatanınızı gidip ziyaret edin. Ön yargılı bakış açısını bir kenara bırakarak, objektif bir şekilde, vatanımızın nerden nereye geldiğini siz de müşahade edeceksiniz.

Bundan mutluluk duymamak olmaz. Orası bizim hepimizin müşterek vatanı. Kimi bozguncu ve goygoycuların oyununa gelmeyiniz lütfen. Bu memlekette çok ama çok güzel işler oluyor. Kalp gözü olarak bakarsanız, aradaki farkı bariz bir şekilde göreceksiniz...

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Avrupa Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim